Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
RESİMCİK EKLEME, KİMLİK BİLGİLERİ
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın katılımcı dostlar. Yazışmalık içeirisinde isimleriniz yanı sıra resimlerinizi de görmek en büyük arzumuzdur.

Takma adla kayıt yapmış olan arkadaşların "imza" bölümünde gerçek adlarını yazmalarını rica ediyorum. Ayrıca diğer kimlik bilgilerinin de mümkün olduğunca belirtilmesi çok yerinde olacaktır. Bunun güven ve açıklığın göstergesi anlamına geleceği kesindir.

Değişiklikleri yazışmalığın üst bölümündeki "KİMLİK" düğmesini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz resminizi bana göndermenizi rica ediyorum. Yazışmalığa uygun biçimlendirme yapmak zorundayız. Aksi halde sayfalarımızın açılımı yavaşlayacaktır. Bana gönderdiğiniz resimleri uygun hâle getirip resimler deposuna atacağım.

Saygılarmla

tahsinmelan@dilimiz.com

NOT: İMZA OLARAK RESİM KULLANILMAMASI RİCA OLUNUR

En son Tahsin MELAN tarafından Çrş Arl20, 2006 13:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bugün Sayın İnal KARAGÖZOĞLU 'nun fotoğrafını da ekledik. Kendisine teşekkür ediyorum. Yazılarını okurken yandaki görüntüsü ile yüz yüze gelmenin çok anlamlı olduğuna inanıyorum. Bu konuda kimseyi zorlamak istemiyorum ama gönül istiyor ki tüm katılımcılar kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını esirgemesin. İnanıyorum ki daha sıcak ve güven verici bir görünüm yansıyacaktır. Üstelik bu sadece bizim ortamımızda gerçekleşen örnek bir uygulama olmaktadır.

Saygılarımla

En son Tahsin MELAN tarafından Cum Şub02, 2007 00:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
canlı tartışma önerisi
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 87
Alıntıyla Cevap Gönder
Saygıdeğer arkadaşım, bu başlıkta bir önerimi yazacağım, görüşünüz nedir?

Şimdi bu yazışmalıkta herkes dilimiz üzerine meseleleri tartışıyor, eserlerini gönderiyor. Aslında meseleleri de gönderiyor! Benim önerim, bir de canlı tartışma bölümü açılsa... Neden diyeceksiniz. şundan: Bu yazışmalığa katılan bir kimse, ne zaman katılıyor? Çoğunluk işinde iken fırsat bulursa bakıp geçiyor ve bazı meselelerin tartışma devamlılığı ve bir sonuca ulaştırılması mümkün olmuyor. Kaldı ki, herkesin internet bağlantısı olmayabilir veya mesaiden sonra yazışmalığa girenle, giremeyen fikirlerini aynı düzlemde sunamayabilir. Bu işin teknik yönü. Bir de canlı tartışmadan kastım şuydu: Mesela bir zaman dilimi tespit edilir, diyelim pazar günü saat 12 ile 18.00 arasında Türkçede Edatlar başlığıyla canlı tartışma yapılacaktır, diye duyurulur ve herkes o tarihte hazır olup canlı tartışmaya katılır. Olabilir mi bilmiyorum, internette böyle bir uygulama yapılmış mıdır acaba?
Kullanıcı kimliğini göster14. savaşçı tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Bu Ortam Sanal mı?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 289
Alıntıyla Cevap Gönder
Sanal sözü pek çok anlama geliyor: gerçekte yeri olmayıp zihinde tasarlanan, var sanılan, var diye düşünülen, varsayımsal; kuruntuya dayanan; oranlamaya dayanan, kararlama, aşağı yukarı. Bunlara bir de, Osmanlıca diye adlandırdığımız Osmanlı Türkçesindeki mevhum, farazi, tahmini karşılıkları ile cebirdeki ‘sanal’ kavramının açıklamasını ekleyiniz...

Ve bu sözcüğün yer aldığı tamlama yapısında adlar: sanal sayı, sanal nicelik, sanal görüntü, sanal ortam, sanal âlem, sanal .....

Yüz kişiye sorsak, en az doksan dokuzu, şu bizim Yazışmalık için hemen ve kolayca ‘sanal ortam’ der. Ama öyle mi? Bu ortam gerçekten de sanal mı? Bence değil. Burada toplanan onca insan sanalsa, -üzerinde konuştukları ve dedikleri de- evet, işte o zaman bu Yazışmalık sanaldır. Oysa, hepimiz varız; ve başta dilimiz, onlara ilişkin görüşlerimizi ortaya koyduğumuz konular birer gerçek.

Öyleyse, adımızı sanımızı, işimizi gücümüzü, yerimizi yurdumuzu sanallaştırmak da ne demeye geliyor?

Sitedaşların resimcikli resimcikli söyleşmesi de fena olmuyor hani; onu da söyleyeyim...

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
Ortamın sanal olması için gerek ve yeter koşul ortamdaki insanların da sanal olması değildir. Sembolik örnek vermek gerekirse karmaşık sayılar hem gerçel hem de sanal kısım barındırırlar. Buradaki ortamsa ciddi ciddi sanaldır. Çünkü şu anda gördüğünüz sayfa, yazılar, buraya yazılan bilgiler, kaydedilenler vs. hepsi sanaldır. Nasıl sanal? Yani bunlar fiziksel olarak anlamsızdır. Bilgisayara kaydedilen bilgiler aslında sabit bellek dediğimiz yuvarların üzerindeki manyetik alanın kutup yönelimi ya da işlemciden geçen akımın sıfır ya da beş volt olması durumunun anlamlandırılmasından ibarettir. Pek gerekli bir konu değil ama sanal ortam deyince içindeki insanların sanal olması gerekmez ama izdüşümleri (yansımaları, görüntüleri, iletişim şekilleri) sanaldır.

Bu arada bahsedilen uygulamaya yakından şahit oldum ve ikincisi yapılmamıştı :) İnsanlar ne kadar ciddi olursa olsun çok fazla insanlar beraber bazen gereksiz zaman harcayabiliyorsunuz. Tartışılan yazının en büyük avantajı insanların belli bir saatte orada olmak zorunda kalmamalarıdır.
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
RESİMCİK EKLEME, KİMLİK BİLGİLERİ
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2