Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Kemalettin TU?CU
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 124
Alıntıyla Cevap Gönder
Usta ve kyvrak kalemiyle Türk çocuklaryna gönlünü ve ömrünü veren Kemalettin Tu?cu, 1902 yylynda Ystanbul'da dünyaya geldi.
Çengelköy'de büyük bir bahçe içindeki kö?klerinde, çocukluk denebilecek ya?larda ?iir, roman yazdy. Hiçbir okula gitmedi, hiçbir ö?retmenden ders almady. Kendi kendisini yeti?tirmi? ve tercümeler yapacak kadar Fransyzca ö?renmi?tir.
Yazy hayatynda sadece kendisi için ba?lamy?, yazarak ya?amy? ve e?lenmi?tir. bu yazy yazma bir avuntu ve bir tutkudur. Kendisi bunu ?öyle anlatyr:
"Ben Yazdy?ym kadar ya?arym. Bana tesir eden bir küçük olayla içimden geldi?i gibi yazmaya ba?larym. Heyecanym süresince yazarym, edebi, ilmi, politik, bir iddiam yoktur.
Tu?cu ilk yazylaryny Yavrutürk çocuk dergisi'nde ne?re ba?lamy?tyr. 1936 yylyndan sonra hemen hemen Ystanbul'da çykan bütün çocuk dergilerinde ?iir, hikaye ve çocuk romanlary yazmy?, bu arada bazy romanlary filme alynmy?tyr.
Romanlarynda Duygu ve sevgi a?yrlykly temalar i?leyen Kemalettin Tu?cu'nun tercüme romanlary, on iki adet aile romany, üçyüz kadar çocuk romany gazete ve dergilerde çykmy? iki yüzden fazlada seçme hikayeleri vardyr.
19 Ekim 1996 günü vefat eden Kemalettin Tu?cu Türk Çocuk edebiyatyna büyük katkylar yapmy? sessiz kahramanlardan biri olarak anylacaktyr.

Eserlerinden bazylary:
Üvey Baba, Saadet Borcu, Sokak Köpe?i, Küçük Serseri, ?eytan Çocuk, Karde?im Tomris, Kom?ularymyz, Korkunç Yyllar, Küçük Adamlar, Eskici Baba, Ta?yürek, Uçurum, Yetim Maly, Altyn Bilezik, Ana Hakky, Benden Sonrakiler, Benim Babam, Ceylanly Bahçe, Çifte Kumrular, Çingene Kyzy, Çocuk Hyrsyzlary, Çocuklar Adasy, Dede ile Torun, Deniz Kyzy, Eski Bir Masal, Gece Ku?lary, Gülçin Abla, Güzel Bir Gün, Hyrdavatçy Dede, Yçler Acysy, Kimsesiz Adam, Kolsuz Bebek, Küçük Gazeteci, Mercan Kolye, Mine'nin Arkada?y, Ninelerin Ninesi, Sakat Çocuk, Son Çocuk, ?ehir Çocu?u, U?urlu Çocuk, Yer Altynda Bir ?ehir, Yuvadan Uzak...

Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
Severek okudu?um bir yazardy rahmetli...Yüzden fazla kitabyny okumakla kalmamy?, biriktirmi?tim de...Kemalettin TU?CU'nun kitap kapaklary da ba?ly ba?yna bir inceleme konusudur ve bir ço?u Mehmet Tekdal imzasy ta?yr. Kendisine tepeden bakanlara inat , bence de çocuk edebiyatymyzyn ölümsüzleri arasyna girmeyi ba?aran Kemalettin TU?CU bir döneme damgasyny vurarak ya?arken oldu?u gibi ,ölürken de sessiz sedasyz yalnyzlyk gemisine binerek çekip gitmi?tir. Onu anarken, Allah'tan rahmet diliyorum...

Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 99
Alıntıyla Cevap Gönder
Son zamanlarda hayatta olmayan yazarlarımızın kitaplarını televizyona uyarlıyorlar. Uyarlıyorlar ama bu nasıl uyarlamaksa kitap, kitaplıktan; eser, eserlikten çıkıyor...Yaprak Dökümü benim severek okuduğum kitaplardan biridir , kanal D'de uzata uzata çekilen aynı isimli dizinin kitapla hiç ilgisi yok. Aynı şekilde Kemalettin TUĞCU'nun ÜVEY BABA isimli kitabını da çok önce okumuştum. Televizyonda dizi haline geldiğinde uzak, yakın ilgi kuramadım. Bence yasal hak sahipleri bu eserlerin millete malolduğunu bilerek para hırsıyla özgün içeriğinin değiştirilmesine izin vermemeli! Yazık, eser sahiplerinin kemikleri sızlıyor bu çirkinliğe!

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2