Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Bakış Açımız / Beklentimiz
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Şu anda TV 8’ i dinliyorum (izlemiyor sadece dinliyorum) Sözüm ona sunucu iki tane kendini bilmez densiz bayan moda programı yapıyormuş.

Söyleyecek o kadar çok söz var ki nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Tutturmuşlar bir "trend" iki lafın biri bu.

"Konu mankeninin saçları çok maskulen, bunların daha feminen olması gerekiyor. Trend böyle. Giysilerde flora renkler görmek istiyorum. şöyle bir ..... (bilmem ne iş anlamadım, yazamıyorum) güzel bir kombinasyon oluşturur"

Alın güle güle kullanın. Daha neler neler. Daha fazla dayanamadım ve TV'yi kapattım.

Not: Bu konu ile ilgili yorumlarınızı lütfen buraya yazınız.

Şimdi soruyorum, dilimize yerleşmiş, kültür değerlerimize iz bırakmış sözcükleri bizim değil diyerek dışlamaya çalışmak, karşılık bulmak mı daha önemli, bu tür densizlerle uğraşmak mı?

Geçen hafta “Nevruz” konusunda tartışmalar yapıldı. Çok verimli bilgi paylaşımları oldu. Ama bir süre sonra saygı sınırları zorlanmaya başlandı. Bu tartışmayı fırsat bilen kendini bilmezin biri kişisel beklentilerinin olmayacağını, buna fırsat verilmeyeceğini anlayınca hiç sıkılmadan çalışmalarımızı ve bizleri karalamaya kalkıştı.* Eğer buysa dil sevdası, dile hizmet, olmaz olsun.

İşte bazı dost(!)lara bir türlü anlatamadığımız nokta burada saklı. DK (Dilimizi Koruyalım) sayfaları adına üstüne basa basa bunu anlatmaya çalışıyorum. İlk günden beri konuya ilişkin tüm yazılarımda bunu ilke edindiğimi vurgulamaya çalıştım. Geçen süre içerisinde bundan ödün vermemeye özen gösterdim ve bundan sonra da bu çizgiyi değiştirmeyeceğim. Bu yolda beni desteleyen tüm gönül dostlarıma şükran borçluyum.

Birlikteliğimizden doğan gücümüzü, birlik olup dilimizi yozlaştyrma sevdasındaki aymazlara karşı kullanmalıyız. Aksi halde kişisel gösteriler peşinde koşar, kısır döngüler içinde yüzlerce defa yapılan tartışmaları yineler dururuz. Ben-sen davasında ısrarcı olur, boş kaldıkça laf olsun diye geçmişi eşeleyip başımıza olmadık işler açarsak bu birliktelik ancak sürtüşme doğurur. Bu da hiç kimseye, özellikle dilimize hiçbir şey kazandırmaz. Karanlıkta birbirimize göz kırpmanın ötesine gidemeyiz. Böyle olunca da yukarıda sözlerinden alıntı yaptığım zavallı zıpçıktı kızlar meydanı boş bulur, akıllarına estiğince sunuculuk yapar, dilimizin içine ederler.

Elbette kafamıza takılan, içimize sinmeyen sözcükleri ve bunlarla ilgili konuları gündeme getireceğiz. Bu bilgi paylaşımları çalışmalarımıza ışık tutacak, yön verecektir. Zaten dil, gelişim süreci içerisinde pek çok sözcüğün sorgulanmasını gündeme getirilerek tartışılmasını kendisi isteyecektir. Fakat bunu yaparken bu süreci çok iyi değerlendirmek, değer yargılarına ters düşmemek gerekir. Dahası bu işe kalkışanların, iki satır yazıda en basit dil kurallarını bile uygulamaktan aciz, sözcük türetme yollarını, gerekliliğini, nedenini bilmeyen kişiler olmaması gerekir. Herkes haddini bilmelidir. Kaş yapayım derken göz çıkaranların aramızda yeri yoktur. Bu tür zorlamalarla buradaki düzeni bozmaya çalıştıklarının farkındayız. Buna izin vermeyeceğiz. Lütfen gölge etmesinler yeter.

Defalarca söyledim, yine söylüyorum. Buraya kimseyi özel davetiyelerle çağırmıyoruz. Beğenmeyen, işine gelmeyen geldiği gibi gider. Herkes yazacak, yorum yapacak diye bir beklentimiz de yok. Akıllı uslu olsun, az olsun, öz olsun. Okuyanlar haz alsın. Yazılarımızda özensizlik sonucu ortaya çıkan yazım hatalarının, yansıtacağımız en küçük yanlış bir bilginin ileriye dönük onarımı güç, olumsuz gelişmelere neden olacağı kesindir. Zaman, bu olumsuzlukların vebalini, sorumsuz davranışlarımız nedeniyle boynumuza yükleyecektir. Bu yükün ağırlığını bilir, onun altında ezilmekten korkarım. Bu nedenle de duygusallığı bir kenara itip kişileri değil sonuçları düşünmek zorundayım. Birilerini kırmak, gücendirmek istemiyorum. Tek beklentim bana veya birilerine değil, dilimiz uğruna harcanan bunca emeğe birazcık saygı. Bizden beklediğinizi, bizden esirgemeyiniz.

Saygılarımla

* Bu kişinin yazışmalığımıza girişi engellenmiştir. Aslında bunun çözüm olmadığı bilinmektedir. Başka takma adlarla tekrar giriş yapabilirler. Bu zihniyetteki kişiler bunu sık sık yapmaktadır. Kimseye kinimiz yoktur ve kapımız herkese açıktır. Yeter ki hatasını anlayıp bozgunculuğa kalkışmasın. Bu dava hepimizindir.

Bildiriler: 57
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan;

Yapılması gerekenleri çok ivedi-az ivedi olarak ayrılmasının altını çizmek istiyorsunuz sanırım. Bu görüşünüz de çok yerinde ayrıca doğrudur. Türkçe'yi tam anlamıyla boğazlayan, olmayacak sözleri olur olmaz, gereksizce kullananları uyarmak gereklidir. Bu da çok doğrudur. Ancak bütün bu uyarılar yapılırken bir yandan da Türkçenin ses özellikleri, söylem kurgusu özellikleri, sözcük yapıları da işlenmeli, sonuçta en azından belli bir birikime ulaşanların önünün açılması açısından bu yöndeki çalışmaları, düşünceleri ortaya koymalı.

Bakınız yukarıda dokunduğunuz "Nevruz" ile ilgili tartışmada "Yenigün" kavramının altını çizmiştim. Üstelik bu öneriyi ilk kez dile getiren de ben değilim. Kazak Türkçesi ile değişik Türk Lehçelerinde çok uzun yıllardır "Yenigün" ile yansıma deyimleri kullanılan (ayrıca Farsça olsa da Türkçe'nin ses-sözcük yapısına göre biçimlenmiş) "Nevruz"un Genel Kurmay Başkanlığı'nın bilgisunar ana yaprağında tırnak içinde de olsa "Yenigün" olarak tam Türkçesine yer verilmiştir.

Yazışmalığınızın (Forum anlamında buradan kaptığım bir söz ancak yıllardır da "açıkoturum" sözü kulanılıyordu?) korunması için yaptıklarınızı saygıyla karşılıyor bununla birlikte Genel Kurmayımızın bu güzel duruşuna ilgileri çekmek istiyorum. Bu konu ile ilgili haberlerin, görüntülerin bağlantılarını aşağıda veriyorum.

Sağ kalın...

http://www.haberturk.com/galeri.asp?src=1&id=62354

[img]http://www.haberturk.com/galeri.asp?src=1&id=62354[/img]

Eline,diline,beline YYE OL!
Kullanıcı kimliğini gösterErendiz tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Erendiz beni çok iyi anladığınızı görüyor ve teşekkür ediyorum.

Uzmanlık isteyen konularla ilgili bilgi paylaşımında bilimsellikten ödün vermeyelim yeter. Bu tür konuların gündeme getirilmesi beklentilerimizin başında yer almaktadır. Bunun aksini söylemek olanaksız.

Umarım "Nevruz" konusundaki yazınızı ilgili bölüme tekrar eklersiniz.

Saygılarımla

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 243
Alıntıyla Cevap Gönder
Sn Melan, aldırmayıp, incinip üzülmeyip siz kervanınızı yürütünüz lütfen. Kervanınız doğru rotada ve yanınızdayız daima. Kimi bilinçsiz, kimi kasıtlı taş koymaya çalışacaktır bu yolda mutlaka ki bu daha bir kamçılamalı bizleri. O özenti yabancı ve moda sözcükleri kullananlara sinir oluyorum açıkçası, hadi doğru ve yerinde kullansalar yine bir nebze hoşgörüyle bakacağım da. Üstelik bunu TV kanallarının o çok meşhur sunucuları, bir vesile programa katılan prof düzeyindekiler dahi yaptıkça kahroluyorum. Dahası da çevremde Türkçe öğretmenlerinde bile görmekteyim ki bu daha da acıtıyor beni. Böyle söylüyor olmamın kendimi bu konuda çok yetkin gördüğüm anlamına gelmesini de istemem, vardır yanlışlarım, olacaktır farkındasız hepizin de yanlışları. Önemli olan görebilmek, araştırmak, samimiyetle doğruya eğinmeye çalışmak. Devam Sn Melan devam, yılmak yok. Allah kolaylık versin ve yolunuzu açık kılsın. Saygımla efendim.
Kullanıcı kimliğini gösterperihan reyhan alkan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Re: Merhabalar efendim
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
perihan reyhan alkan demiş ki:
Sn Melan, aldırmayıp, incinip üzülmeyip siz kervanınızı yürütünüz lütfen. Kervanınız doğru rotada ve yanınızdayız daima. Kimi bilinçsiz, kimi kasıtlı taş koymaya çalışacaktır bu yolda mutlaka ki bu daha bir kamçılamalı bizleri. O özenti yabancı ve moda sözcükleri kullananlara sinir oluyorum açıkçası, hadi doğru ve yerinde kullansalar yine bir nebze hoşgörüyle bakacağım da. Üstelik bunu TV kanallarının o çok meşhur sunucuları, bir vesile programa kaltılan prof düzeyindekiler dahi yaptıkça kahroluyorum. Dahası da çevremde Türkçe öğretmenlerinde bile görmekteyim ki bu daha da acıtıyor beni. Böyle söylüyor olmamın kendimi bu konuda çok yetkin gördüğüm anlamına gelmesini de istemem, vardır yanlışlarım, olacaktır farkındasız hepizin de yanlışları. Önemli olan görebilmek, araştırmak, samimiyetle doğruya eğinmeye çalışmak. Devam Sn Melan devam, yılmak yok. Allah kolaylık versin ve yolunuzu açık kılsın. Saygımla efendim.

Ben pek güzel yazamam derdimi aktaramam. Perihan hanımın yazısını okuyunca sanki benim ağzımdan yazmış gibi geldi. Ellerinize sağlık. Tüm söylediklerinize imzamı atıyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Re: Merhabalar efendim
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
H. Ergenç demiş ki:
perihan reyhan alkan demiş ki:
Sn Melan, aldırmayıp, incinip üzülmeyip siz kervanınızı yürütünüz lütfen. Kervanınız doğru rotada ve yanınızdayız daima. Kimi bilinçsiz, kimi kasıtlı taş koymaya çalışacaktır bu yolda mutlaka ki bu daha bir kamçılamalı bizleri. O özenti yabancı ve moda sözcükleri kullananlara sinir oluyorum açıkçası, hadi doğru ve yerinde kullansalar yine bir nebze hoşgörüyle bakacağım da. Üstelik bunu TV kanallarının o çok meşhur sunucuları, bir vesile programa kaltılan prof düzeyindekiler dahi yaptıkça kahroluyorum. Dahası da çevremde Türkçe öğretmenlerinde bile görmekteyim ki bu daha da acıtıyor beni. Böyle söylüyor olmamın kendimi bu konuda çok yetkin gördüğüm anlamına gelmesini de istemem, vardır yanlışlarım, olacaktır farkındasız hepizin de yanlışları. Önemli olan görebilmek, araştırmak, samimiyetle doğruya eğinmeye çalışmak. Devam Sn Melan devam, yılmak yok. Allah kolaylık versin ve yolunuzu açık kılsın. Saygımla efendim.

Ben pek güzel yazamam derdimi aktaramam. Perihan hanımın yazısını okuyunca sanki benim ağzımdan yazmış gibi geldi. Ellerinize sağlık. Tüm söylediklerinize imzamı atıyorum.

Söylenecekler söylenmiş.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Bakış Açımız / Beklentimiz
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2