Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum. Sitenize yeni üye oldum. Ben de sizin gib Türkçe sevdalısıyım. Ama daha herşeyin başındayım. Hep içimde Türkçe sevgisi vardı ama bunu bu sene araştırma ödevi olarak seçtim kendime. Ben istatistik öğrencisiyim ve İngilizce'nin Türkçe içine nasıl girdiğini, nerlerde girdiğini vs. araştıran istatistikler arıyorum. Belki bu şekilde sınıfımda duyarlı olan öğrencilerin de kendi içlerinde bu konuda çalışmalarını sağlayacak birşeyler bulabilirim diye düşündüm. Sizden böyle bilgiler bulabileceğim adresler varsa onları rica ediyorum. Ayrıca çalışmlarınız için sizi en içten dileklerimle kutluyorum. Eğer kullandığım kelimelerde Türkçe dışında birşey varsa affola. İnşallah onları da düzelteceğim...
Kullanıcı kimliğini göstergözde89 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Gözde89;
Bu aslında yalnızca İngilizceyle ilgisi olan bir durum değil. Bu tamamen bizim kendi dilimize ve diğer dillere, kültürlere, insanlara bakış açımızdan kaynaklı bir durum bence. Dolayısıyla bunun yalnızca günümüzde gerçekleştiğini düşünmek çok aldatıcı bir durum olur. Bundan bin üç yüz yıl önceki Orhun Anıtları'nda bile bu sorundan söz ediliyor. Türk beylerinin Türkçe konuşmayı bırakıp, Çinli beyler gibi Çince konuşmaya başladıkları ve böylece koskoca bir devleti yıktıkları anlatılıyor. Yani bilinen ilk Çince var. Sonrasında Arapça, Farsça, Rusça, Fransızca ve şimdi de İnglizce... Bence durumu daha genel bir değerlendirmeyle incelemek gerekiyor...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet haklısınız aslında , ama bunlar da bir şekilde özentiden oluyor. O zaman başka dillere şimdi İngilizceye özenti. Ama ben herkes üzerine düşeni yapsa belki birşeyler hallolur diye düşündüğüm için, en azından elimden bir öğrenci olarak bu geldiği için böyle birşey düşündüm, denemekte yarar var:). Belki insanların içinde bir şey uyandırıp, Türkçemize sahip çıkmamız için ufak da olsa bilgiler verebilirsem, ileride Çinceye, Arapçaya, Farsçaya, İngilizceye özenti varmış; iyi ki bir şekilde dilimize sahip çıkanlar varmış da biz o günleri görmedik diyen gelecek neden olmasın? Biz diyemiyoruz bari ilerisi için birşey yapayım dedim. Damlaya damlaya göl olur:) sağolun...
Kullanıcı kimliğini göstergözde89 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
DAVET ve RİCA
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2