Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
DOĞAN AKSAN'I YİTİRDİK
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli hocam, Prof. Dr. Doğan Aksan'ı yitirdik.

Yüreği ve ilmi dev biriydi. Yeri doldurulması zor kişilerden biriydi. Dilimiz yine öksüz kaldı. Hocam, ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah ilminizce rahmet eylesin. Sevenlerinin ve Türkçenin başı sağ olsun.

Alıntı:

Dil biliminin önde gelen isimlerinden Profesör Doğan Aksan Ankara’da hayatını kaybetti.

1952’den bu yana dil bilimi, anlam bilimi ve Türk dili konusunda sayısız araştırmalar yapan Aksan’ın 70’i aşkın eseri bulunuyor.

Hocaların hocası diye de anılan Doğan Aksan 1952’de Humboldt bursunu kazanarak Bonn Üniversitesi Dil Bilim Enstitüsünde bilimsel çalışmalara katıldı. Daha sonra Frankfurt Üniversitesi Doğu Dilleri Kürsüsünde Türk Dil Bilimi dersleri verdi.

Aksan, 1996 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dil Bilimi Bölüm Başkanlığı’ndan emekli oldu.

Türk Dil Kurumu’nda Dil Bilim ve Dil Bilgisi Başkanlığı da yapan Aksan, 1998 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü aldı.

81 yaşında ölen Doğan Aksan için 44 yıl hizmet verdiği Dil Tarih Coğrafya Fakültesi önünde bugün (15.05.2010) saat 11.00’de tören düzenlenecek.

Aksan’ın cenazesi daha sonra öğle vakti Hacı Bayram Camii’nde kılınacak namazın ardından Ankara Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Uzun zamandır böylesine içim acımamıştı... Allah rahmet etsin...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
PROF. DR. DOĞAN AKSAN'I HEP SAYGIYLA ANACAĞIZ!
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 172
Alıntıyla Cevap Gönder
Çok üzgünüm. Sözcükler boğazımda düğümleniyor...
Işıklar içinde yatsın.

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
Allah rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun.
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam, bağışla beni, son yolculuğunda yanında olamadım. Guırbetin gözü kör olsun. Bu kaçıncı. Ne zamana kadar sevdiklerimizden ayrı kalacağız. Daha kimleri göremeyeceğiz? Kimlere hasret kalacağız.

Bildiriler: 19
Alıntıyla Cevap Gönder
Hepimizin acısı çok büyük. Dünyanın en büyük dilbilimcisi aramızdan ayrıldı ama hep Türk diliyle birlikte sonsuza kadar bizimle olup bizleri aydınlatmaya devam edecek.

Sayın hocam seni seviyorum. Allah'ın rahmeti üzerinize olsun.
Kullanıcı kimliğini gösterEnver GÜVEC tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Allah rahmet eylesin.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 53
Alıntıyla Cevap Gönder
Allah rahmet eylesin. Ben de hocalığına nail olmuştum.
Kullanıcı kimliğini gösterBilge tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili arkadaşım, can dostlarımdan biri olan Leyla'nın Doğan Beye hitaben yazdığı veda mektubunu sizlerle paylaşmak istedim. Doğan Bey hepimizin hocasıydı. Hepimiz için bir başkaydı. Ama sevgili canım arkadaşım Leyla için çok daha başka ve özeldi.

----------------------------------------

Alıntı:

Gulsun Leyla Uzun
HOCAM PROF.DR. DOĞAN AKSAN’A SON MEKTUP

Bu mektubu benim için İclal Hoca okudu törende... Ona çok teşekkür ediyorum. Beni kırmadı, çok zor olacağını ama yapacağını söyledi.

Bu mektupla birlikte yasımı içimdeki yerine gömüp artık tekrar çalışmaya başlıyorum...
....

SON MEKTUP

Bu satırları yazarken her zaman elimin altında kağıt üzerinde raks eden kalem, onca yıllık raksını unutup yazmaz oldu… Üzgünüm… Üzüntüm kalemi, mesafelerse beni esir aldı! Bu yüzden kendime kırgınım…

Canım Hocam,

Benim gönül gözü geniş, merhameti gök gibi olan Hocam! Bu hayatta kimseleri üzmek istemeyen, sözü dantel gibi, özü su gibi duru Hocam! Ahh benim elleri öpülesi, güzel Hocam…

19 yaşında bir genç kızdan 46 yaşında koca bir kadına dönüşüm sürecimin en özel pek çok anının şahidisin… Üzüntülerimi, sevinçlerimi, hayatımın sırlarını ve elbette bilgini benle paylaştın. Bilirler ki sevincimde de üzüntümde de dizinde güldüm, dizinde ağladım. Bütün bunlara izin verdiğin için sana minnettarım.

Asistanın olmaktan her zaman onur duydum, her zaman bana “Hocamın gölgesi yeter” diye düşündüm… Bilmediğim ne varsa çekinmeden sana sordum. Sana güvendim ve sana hep inandım…

Ama şimdi bu ölüme inanmak zor geliyor… Keşke biraz daha vaktimiz olsaydı, keşke biraz daha yaşayabilseydik birlikte. Ama biliyorum: Sen yüz yaşında da göçseydin bu dünyadan ben, biz yine bu keşkeleri sıralayacaktık ardından…

Bazı insanlar, veda etmek çok güç olanlardır… Hele geriye kalmış son birkaç “İstanbul Beyefendisi”nin birine veda etmek, her konuştuğunda bir kere daha hayran olduğun bir gerçek “öğretmen”e veda etmek daha güç… İşte tam da bu yüzden, sana veda etmek çok zor! Bir ay önce Ankara’da son kez konuştuğumuzda bana söylediklerini hatırlayınca aslında orada, o saat vedalaştığımızı ancak şimdi anlıyorum.

Bugün Kore’de öğretmenler günü… Diyorlar ki gerçek öğretmenler insanın “ruhunun ana-babası”ymış… SENİN GİDİŞİNLE ŞİMDİ “ruhlarımız ana-babasız”kaldı…

Gidiş çaresiz, vakit belirsiz ama elbet bir gün yine görüşeceğiz… O güne kadar senden bana miras kalan tüm erdemleri anlatmaya, sen kadar olamasa da senden öğrendiğimce yaşayarak sana uygun bir evlat olmaya çalışacağım. Güle güle git canım Hocam… Yolun, mekanın nur içinde olsun… Eminim, yolumuzu kolay bulalım diye oralarda da bir şekilde ayak izleri bırakırsın… Tıpkı bu dünyada bıraktıkların gibi…

LEYLA KIZIN…

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2