Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Bilim Güncesi
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli üyeler,

Sanal ortamda İngilizce'de blog, Türkçede günce adı verilen siteler yaygınlaşıyor. Ben de bilim konularında yazı yazmak üzere Bilim Güncesi adlı bir günce açtım. Kendi bilimsel çalışmalarım yazmaya çok az zaman bıraktığından, az ama öz yazıyorum. Ayda bir makale ancak yazabiliyorum.

Sitenin adresi:
http://bilimguncesi.org

Eğer RSS/haber okuyucusu yazılımı kullanıyorsanız, sitedeki başlıkları RSS bağlantısından kolayca izleyebilirsiniz. Veya Twitter beslemesini takip edebilirsiniz.

Daha önce burada yazdığım Türkçeyle ilgili iki makaleyi duyurmuştum. Müsaadenizle burada yeniden bağlantı veriyorum:

Arrow Türkçe ve Bilim
Arrow Ülker’in Türkçe öğe ve bileşik adı önerileri

Ayrıca, bilimsel makale kavramını ve yayın sürecini anlattığım şu üç yazıyı da ilgilenenlere öneririm:

Arrow Bilimsel yayınlar
Arrow Bilimsel yayınlarda hakem denetimi
Arrow Bilimde atıf, “etki değeri” ve diğer göstergeler

Saygılarımla,
Dr. Çağrı Yalgın
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Re: Bilim Güncesi
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Bilim Güncesi'ne yeni bir yazı ekledim. Bu yazı Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji ekinin bugünkü sayısında kısmen yayınlandı. Bilim Güncesi'nde daha geniş metin ve kaynakça ile yayınlıyorum. İlginizi çekeceğini umarım.

Arrow Yararlı değişinimler (mutasyonlar)

Alıntı:
Değişinimler (mutasyonlar), canlılardaki çeşitliliğin ana kaynağıdır. Bir gendeki değişinim, canlının bulunduğu ortamda yaşama ve çoğalma şansını artırıyorsa sonraki nesillerde daha çok canlıya geçerek o genin topluluktaki sayısını artırır. Bulunduğu canlının çoğalma şansını azaltan değişinimler ise daha az canlıya geçtikleri için ayıklanırlar. Yararlı değişinimlerin birikmesi, zararlı olanların ayıklanması sayesinde, bulundukları ortama daha iyi ayak uydurmuş canlılar gelişir.

Değişinim denince akla önce zararlı etkiler gelse de birçok yararlı değişinim vardır ve oluşmaktadır. Bu yazıda önce bilim adamlarınca incelenmiş yararlı değişinim örneklerinden dördünü aktarıyor, ardından değişinimlerin moleküler temeli hakkında bilgi veriyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Arrow Türk bilim insanları ve kurumları da İnternet’te ‘günce’ tutmalı
Alıntı:
İnternet’in yaygınlaşmasıyla kitleler için bilgiye ulaşım kolaylaştı. Bununla beraber bilgi kirliliği de arttı ve bilim, sağlık gibi konularda bilimsel kaynaklı bilgiler ile sözdebilim safsataları birbirine karıştı. Bu yüzden de insanlar kendilerine sunulan doğru ve yararlı bilgileri, yanlış ve zararlı safsatalardan ayırt edemez hâle geldiler. Ancak son yıllarda bilim insanları da sanal dünyanın imkânlarından giderek daha çok istifade etmeye başladı: Bugün artık batı ülkelerinde birçok bilim insanı, “günce (blog)” tutarak kendi sahalarındaki gelişmeler hakkında okurlara güncel ve güvenilir bilgi sağlıyor.

En son Çağrı Yalgın tarafından Sal Nis26, 2011 19:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Bilim Güncesi yenilendi!
Arrow http://bilimguncesi.org
Bilim Güncesi
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2