Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Paintball
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Yine TDK Yazışma Topluluğu bağlamında karşılık bulunması istenen sözcüklerden biri olan paintball için ben yakartop örneksemesi ile "boyartop" karşılığını önermiştim. TDK'nın yeğgörüsü, yeğlediği karşılık ise "boyalı savaş oyunu" oldu.

Bu düş kırıklığı sonrası Google'da bir araştırma yapmak usuma düştü ve gördüm ki boyartop karşılığı epeyce kullanımda, dahası ben Amerika'yı ikinci kez keşfetmişim.

Esenlikler.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Benim görüşüm her iki tanımı da kapsar nitelikte.

Gerek boyartop gerekse boyalı savaş oyunu ayrı ayrı değil de bir araya geldiklerinde güzel bir tanım ortaya çıkıyor kanısındayım.

Tek başına boyartop dediğimizde oyunun özelliğindeki savaş kavramına vurgu olmadığından anlam tam oturmuyor. Aynı şekilde boyalı savaş oyunu denildiğinde de kavram tam anlaşılmıyor. Ne demek "boyalı savaş oyunu"? Nasıl bir boyama sistemi var? Boya nereden geliyor? vb. soruların yanıtı aranıyor. Dolayısıyla bu tanım da bu oyunu anlatmak için cılız kalıyor. Oysa boyartop savaş oyunu dediğimizde oyunun hem boyalı toplarla oynandığı hem de bir savaş oyunu olduğu daha açık bir şekilde vurgulanmış oluyor.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2