Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Paintball
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 15 Hzr 2005
Bildiriler: 549
Şehir: Ystanbul
Alıntıyla Cevap Gönder
Yine TDK Yazışma Topluluğu bağlamında karşılık bulunması istenen sözcüklerden biri olan paintball için ben yakartop örneksemesi ile "boyartop" karşılığını önermiştim. TDK'nın yeğgörüsü, yeğlediği karşılık ise "boyalı savaş oyunu" oldu.

Bu düş kırıklığı sonrası Google'da bir araştırma yapmak usuma düştü ve gördüm ki boyartop karşılığı epeyce kullanımda, dahası ben Amerika'yı ikinci kez keşfetmişim.

Esenlikler.

_________________
www.gelgelturkce.blogcu.com
Kullanıcı kimliğini gösterbensay tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Kayıt: 29 Ekm 2004
Bildiriler: 1514
Şehir: Frankfurt
Alıntıyla Cevap Gönder
Benim görüşüm her iki tanımı da kapsar nitelikte.

Gerek boyartop gerekse boyalı savaş oyunu ayrı ayrı değil de bir araya geldiklerinde güzel bir tanım ortaya çıkıyor kanısındayım.

Tek başına boyartop dediğimizde oyunun özelliğindeki savaş kavramına vurgu olmadığından anlam tam oturmuyor. Aynı şekilde boyalı savaş oyunu denildiğinde de kavram tam anlaşılmıyor. Ne demek "boyalı savaş oyunu"? Nasıl bir boyama sistemi var? Boya nereden geliyor? vb. soruların yanıtı aranıyor. Dolayısıyla bu tanım da bu oyunu anlatmak için cılız kalıyor. Oysa boyartop savaş oyunu dediğimizde oyunun hem boyalı toplarla oynandığı hem de bir savaş oyunu olduğu daha açık bir şekilde vurgulanmış oluyor.

_________________
BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ DİLİMİZ İÇİN. tm
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Paintball
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2