Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
TRT1 HD
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:
TRT Genel Müdürlüğüne

Kanal tanıtımlarınızda, duyurularınızda TRT1 HD kanal adında yer alan HD kısaltmasındaki harflerin dilimiz alfabesine aykırı olarak İngilizce seslemiyle Te-Re-Te bir eyç-di şeklinde seslendirildiğini duyuyoruz. Oysa dilimizdeki tüm sessiz harfler kural gereği sonunda “e” sesli harfinin varsayımıyla seslendirilmelidir. Dolayısıyla HD harflerinin doğru söylemi eyç-di değil he-de olmalıdır.

Bir dilin kirlenmesi, o dilin harflerine yapılan saygısızlıkla başlar. Bu iki harfin el dili seslemiyle böylesine sorumsuzca seslendirilmesinin yeni kuşaklar için kötü bir örnek olacağını unutmayınız. Dilimize ve kültürümüze sahip çıkmak hepimizin aslî görevi olmalıdır. Özellikle sizin gibi devlet TV kanallarının geniş kitlelere hitap etmesi nedeniyle daha çok özen göstermesi ve duyarlı yaklaşması gerektiği kanısındayım. Ayrıca sizden bu yaklaşımı beklemek bir vatandaş olarak hakkımdır diye düşünüyorum. Hem dilimize hem de bizlere karşı yapılan bu saygısızlığı şiddetle kınıyor, doğru seslendirilmesi için gereğinin ivedilikle yapılmasını rica ediyorum.

Tahsin MELAN

Konuya ilişkin şikâyetlerinizi iletebileceğiniz bağlantılar:

Faks : 0 312 463 23 35

e-posta : aktifhat@trt.net.tr

Lütfen "Benim ilgilenmem neyi değiştirir?" demeyiniz. Eğer hepimiz böyle düşünürsek kimse ilgilenmemiş olur. Oysa hepimiz ilgilenir 2-3 dakikamızı ayırırsak birliğin sesi oluruz. Bu da hedefe ulaşmak için en güçlü yol olacaktır.

"Bir-iki harften ne çıkar?" demeyelim. Sesimiz çıkmadığında, bugün harflerimizin değerleriyle oynayanların yarın başka değerlerimizle oynama cesaretini kendilerinde bulacağı kesindir.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2