Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
burnak
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Bugün ilginç bir kelimeyle karşılaştım. Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Gülbadi Alan Hanımefendi, Akkışla Türkmenlerinin köşe yerine "burnak" kelimesini kullandıklarını söyledi. Farsçadan dilimize giren "köşe" kelimesi yerine Akkışla Türkmenleri "burnak" diyorlarmış. Bu kelimenin "burun" kelimesi ile ilgili olduğunu sanıyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu kelimenin "burnak" başka hangi yörelerde ve/veya hangi Türk Cumhuriyetlerinin lehçelerinde kullanıldığını araştırmamız gerekliliğine inanıyorum. Bu konuda imkânı olan DilSevdalılarının harekete geçmesini diliyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, Konya'da "Burnak" isimli köylerin bulunması bu ismin "burun + ak" şeklinde Türkçe bir kelime olduğunu ve köy adlarında kullanıldığına göre coğrafi bir yer adı olarak da kullanıldığını düşündürdü bana. Sıra bu sözün izini sürmeye geldi. Mutlaka bu sözün tanığını bulmamız lazım. Bu kez yazılı bir tanık arıyoruz. Bir belge, bir künya, bir dipnot, ne bileyim kaynak bir kitap, sözlük... Ne bulursak paylaşalım.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Googlede tarana yaptım 'burnak' olarak. Birçok Soyad çıktı. Bunlardan Prof., Dr., Müh. ünvanlı olanlar var. Bunların emeklerini araştıracağım ve ne anlama geldiğini soracağım. Sanırım içlerinden gerçek manasını izah edebilecek birileri çıkar ve bulabileceğimiz başka kaynaklarla anlamlarının mukayesesi yapılma olanağı bulunabilinir.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
BURNAK
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili dostlarım.

Yazılışı da okunuşu da gerçekten güzel ve ilginç olan BURNAK kelimesi, benim de aşırı merakıma ve dikkatime menzil oldu.

Konuyu açan ve tartışıya katılan arkadaşlara teşekkür ederim.

İlk aklıma gelen; 'sahil şeridinin kıvrımlar çizmesinden oluşan bir doğa şekli' olan

KOY

kelimesi aklıma geldi ve onun karşıt anlamı olarak algıladım.

KOY (içe kıvrık sahli kesimi ve kaşıtı olan DİL)
BURNAK (belki dışa kıvrık sivrice sahil kesimi anlamında gibi)

...
Memleketimde Ceyhan sınırlarında BURNAZ diye bir sahil kesimi, 'KARABURUN, KARABOYUN' diye küçük kentler vardır. Bunlardan esinlendim.

Ayrıca; halk şiiri edebiyatında arasıra, 'BURNUK, BOYNUK, KOYNUK, BELLİK, DİLLİK, GÖĞNÜK/GÖYNÜK vbg. deyimlere tanık da oldum.

(Gözümüzle ilgili olarak kullandığımız gereç GÖZLÜK de, bu türden üretilmiş olsa gerek).

Yapı biçimi ile Türkçemizin halk diline yerleşmiş kurallarıyla yapılan ve ayrıçlamasında insan bedeninde mevcut uzuvlarla, DOĞANIN tanımlanması anlamlında kullanılan kelimeler olduğunu saptadım. Diğer dostlar gibi ben de araştıracağım.

Saygılar

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2