Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Dilde yabancılaşma ve batı etkisi.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba, Ben Yüksek Lisans Öğrencisiyim. Benim bir çalışmam var. Dilde yabancılaşma ve batı etkisi. Bu konuda araştırma yapıyorum. Sitenizdeki makalelerden faydalanmak istiyorum. İzinverirseniz. Ayrıca başka kaynak ve bilgi ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

SERKAN HOŞGELDİ. Tel:222-2393750/1723
Kullanıcı kimliğini gösterSerkan HOŞGELDİ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Hoşgeldi, aramıza hoşgeldiniz.

Sitemizin gerek birinci gerekse ikinci bölümündeki verilerin tamamı bilimsel paylaşıma açıktır. Bunun aksini söylememiz olanaksızdır. Sadece ricamız odur ki kaynak ve eser sahiplerinin emeklerine hürmeten adı unutulmaya.

Saygılarımla

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Hoşgeldi,

Aşağıda belirttiğim kaynak ilginizi çekebilir:

Alıntı:
Türkçede Batı Kaynaklı Kelimelerin Yoğunluğu
Prof. Dr. FATİN SEZGİN, Türk Dil Kurumu Yayınları: 844, Ankara 2004, 144 s., Fiyatı: 6,00.-YTL.

Bu çalışma Türkçeye giren Batı kaynaklı kelimelerin yoğunluğunu sayılara dayalı olarak ele almaktadır. Bu amaçla 1872'den günümüze kadar 82 romancımızın 561 eserinden örnek metin parçaları üzerinde bilgisayar yardımıyla istatistik değerlendirmeler yapılmıştır. Zaman içindeki artış veya azalışlar tablolar, grafikler ve uygun denklemlerle gösterilmiş, yabancılaşmanın sebepleri incelenen eserlerden alınan örnek metinlerle açıklanmıştır.

(http://tdk.org.tr/yeniyayinlar/batikaynakli.htm)
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba geçen yıl Uludağ Üniv. den mezun oldum ve Bursa'da Türkçe öğretmeniyim. Bursa'nın değişik yerlerinde Türkçemize uygun olmayan tabelaları fotoğrafladım ve okul panosuna astık. Gerek hocalarımız gerekse öğrencilerce beğenildi. Çalışmamın temeli Türkçe kelimelerle İngilizce kelimelerin birlikte kullanılmasıydı. ÖRN:sweet home ev yemekleri, KÖPEKCHE, TOSTCHU v.b. Eğer bu çalışmam amacınıza uygunsa size göndermek istiyorum. Bir fikir verirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar... Sağlıcakla kalın.
Kullanıcı kimliğini gösterHalil Yemenici tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Halil Bey, aramyza ho? geldiniz.

Çaly?manyzdan dolayy sizi kutluyorum. Bu konu her zaman ilgimizi çeken ve i?lemekte oldu?umuz bir dil yarasydyr. Daha önce Keçiören Belediyesi, geçti?imiz günlerde de Çanakkale Belediyesi bu konu üzerinde önemli çaly?ma ve uygulamalar ba?latmy?tyr.

E?er çaly?malarynyzdan yola çykarak Bursa için de böyle bir olayyn ba?lamasyna zemin hazyrlayabilirsek ne mutlu bize.

Adyny etti?iniz çaly?manyzy gönderirseniz neler yapabilece?imizi dü?ünürüz.

Saygylarymla

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli meslektaşım Halil Yemenici, aramıza hoş geldiniz. Dildeki yabancılaşmaya duyarlı, katılımcı ve paylaşımcı meslektaşları aramızda görmek bizi çok sevindiriyor. Çalışmanızdan ötürü sizi kutlarım. Ayrıntıları bizimle paylaşırsanız sevinirim. Ben de Uludağ Üniversitesi mezunuyum (Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü). Şu an Bursa'da öğretmenim. Bulunduğum okulda sizinkine benzer çalışmaları ben de yürütüyorum.

Görüşmek, bilgi alış verişinde bulunmak dileğiyle...

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Serkan Bey siz de hoş geldiniz. Aradığınız türde yazılar özellikle "Övgü ve Kınamalar" başlığı altındadır.

Bunun yanında Rüştü Erata'nın yazmış olduğu "Sachmalama Türkçe de Neymiş" adlı kitabı mutlaka okuyun. İğneleyici ve yergi dolu bir biçemle yazılmış, başucu kitabı olması gereken, olağanüstü bir yapıt. Ayrıca, Feyza Hepçilingirler'in "Dedim: Ah!" adlı kitabını da öneririm.

Saygılar.

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Halil Beyin çalışmalarını merak ettim doğrusu. Bizimle paylaşmasını rica ediyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Dilde yabancılaşma ve batı etkisi.
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2