Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
terek, taka
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey, bizde de terek ve taka gibi iki kelime daha vardır. Terek, rafın tam karşılığıdır. Taka ise, odalarda bulunan tek raflı ahşap ve duvara monte edilmiş ev dekorasyonudur. Şimdi, bunları bizden sonrakiler hiç bilmeyecekler. O evler tarih oldu, o yüzden sözcükler de yeni nesile aktarılamıyor. Ne üzücü...
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Burhanettin Bey Merhaba,
Sitemize ho? geldiniz öncelikle. Sizinle tany?ykly?ymyz ba?ka bir siteden geliyor biliyorsunuz.
Kayseri'de bir yyl çaly?tym dostum. Ekme?ini yedim. Kayseri'ye yürekten selamlar.
Bu yazydaki "terek" sözcü?üne gelince; bence bu sözcük "byrakma" anlamyna gelen "terk" yani bizdeki "terk etmek" diye bildi?imiz sözcükten geliyor. "Üstünde de?i?ik mutfak e?yalary byrakylan yer" anlamynda bir sözcük olsa gerektir bu.
"Taka" sözcü?ü de sanyyorum ki çocuklu?umuzda kullandy?ymyz Hatay yöresine özgü, Arapça kökenli ve "duvara monte edilmi? ah?ap, küçük pencere"dir. Yani özetle diyebilirim ki büyük olasylykla bu sözcükler Arapça
kökenlidir.

Ne dersiniz dostum, yanylmy? olabilir miyiz? Saygylarla...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Nuri Bey, açıklamalarınız için teşekkürler. Ayrıca Kayseri'den de size sımsıcak duygular ulaştırmak görevi bana aittir. Sizin sayenizde güzel olduğu kadar da "duyarlı" sitede olmak bana mutluluk veriyor. Ayrıca, benim arzu ettiğim ortam da budur. Bilgileri, düşünceleri paylaşabileceğimiz seviyeli ve seciyeli bir ortam... Sözcükler ise çok değerli... Gerek başka dillerden ödünç aldıklarımız olsun, gerekse kendi dilimizin öz kelimeleri olsun onları gündemimize taşıyalım, unuttuklarımızı hatırlayalım istiyorum. Böylece kaynaklarımızı bir kez daha gözden geçirip yenileneceğimize inanıyorum. "Gündem" oluşturduğumuz her maddenin de bu kelimelerin yaşamasına vesile olacağı kanaatini taşıyorum. Çünkü, internet ortamı, bazılarınca "küçümsenmesine" rağmen büyük bir açık pazar... Bu açık pazara dilimizle ile ilgili daha çok ürün bırakmalıyız ve insanlar merak ettikleri bütün ayrıntıları bulabilsinler arzu ediyorum. En büyük dileğim ise halk ağzındaki sözlere dikkat çekip Türkçenin büyük bir sözlüğünün hazırlanmasına vesile olabiliriz diye düşünüyorum.
Bakınız Azerbaycan televizyonlarını izliyorum. Bizim analarımızdan atalarımızdan bildiğimiz ama kullanmaya cesaretimizin kalmadığı sözcükleri gayet samimi ve doğal bir biçimde kullanıyorlar. Biz ise adeta Türkçenin zenginliğinden kaçıyoruz ve sözlüklerimize Anadolu halkının öz kelimelerini kazandırmıyoruz.
Sevgilerimle...
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 66
Alıntıyla Cevap Gönder
terek (1) (tereklik): 1. Raf, sergen. 2. Tavuk kümeslerindeki tünek. 3. Köy evlerinde ocağın iki köşesindeki oturmaya yarayan küçük setler. 4. Dolap, sandık ve çekmecelerdeki raf biçimindeki gözler. 5. Eski evlerde ocağın iki yanındaki kalın duvarlar oyularak yapılan ve ufak tefek şeyler koymaya yarayan göz.

terek (2): Merdiven gibi set set olan dağ.

terek (3): Nişasta ile yapılan bir çeşit tatlı.

terek (4): Ağaç.

terek (5): Kıyı (daha çok şapka için).

terek (6): Asma.
Kullanıcı kimliğini gösterHikemî tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 66
Alıntıyla Cevap Gönder
taka (1): 1. Duvara açılmış, kapaksız küçük dolap. 2. Eski evlerde tavana yakın açılan küçük pencere. 3. Kapı. 4. Raf, sergen. 5. Ahırdaki yemlik. 6. Folluk. 7. Yüklük: Yatakları takaya koydum.

taka (2): 1. Motorlu küçük kayık. 2. Büyük motorların arkasına bağlanan kurtarma sandalı.

taka (3): Kuzu ya da koyun başlıklarına dikilen küçük çıngırak.

taka (4): 1. Sırma telle işlenmiş kadife ya da kalın ipekli eski gelin giysisi. 2. Başlık ya da terliklere dikilen altın.

taka (5): Zayıf, güçsüz (keçi, koyun vb. hayvanlar): Aldığım öküz taka çıktı.
Kullanıcı kimliğini gösterHikemî tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
terek, taka
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2