Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
udu
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Udu, çocukken yağmur yağsın diye gezdirdiğimiz insana benzer maketin adıydı. iki tahta parçasını birbirine çatardık, üzerine pılı pırtı ne bulursak sarardık. Başı büyük olur, ayakları ve kolları kısacık olan bu ruhani varlığı sokak sokak gezdirirdik. Gezdirirken de "udu tekerlemesi" söylerdik.
Udu, udu gördün mü
Uduya selam verdin mi
Udu kapıdan geçerken
Bir dolu yağmur verdin mi
Koramaz'ın kuyusuna
Ekincinin tarlasına
Ver Allah'ın ver
Bir dolu yağmur

derdik. Koramaz, Bünyan'ın eteklerine kurulduğu dağın adıdır. "Bir dolu yağmur" derken, bu sözde geçen "dolu" çokluk birdirir. Bugün bildiğimiz yağış türü olan "dolu" anlamına gelmezdi. Bizim orada doluya nedense hep "gırcı" derlerdi.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 55
Alıntıyla Cevap Gönder
".....
Ver Allah'ım ver,
Sellice yağmur " diye biten bir tekerleme de ben biliyordum; ama üst tarafını bir türlü çıkaramadım Cool
Kullanıcı kimliğini gösterüçgen tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
YA?MUR

Ya? ya? ya?mur,
Teknede hamur,
Bahçede çamur,
Ver Allahym ver,
Sicim gibi ya?mur. Very Happy

Sayyn AKBA?, bana bir fikir verdiniz, te?ekkürler. Derlemeler bölümünde "TEKERLEMELER" ve "BYLMECELER" bölümü açsak my acaba? Çocuklu?umuzda, geçmi?te duyduklarymyzy, bildiklerimizi, sözlü diyebilece?imiz bu ürünleri tekrar canlandyrma adyna iyi olmaz my? Eminim ki hiç duymady?ymyz, veya Sayyn üçgen'in dedi?i gibi hatyrlanamayanlary hatyrlatmy?, unutulmaya yüz tutanlary unutulmaktan kurtarmy? oluruz.

Saygylarymla

NOT: A?a?ydaki bölümde benzeri tekerlemeler vardyr.

http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?p=5512#5512

En son Tahsin MELAN tarafından Sal Ekm10, 2006 17:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 55
Alıntıyla Cevap Gönder
Teşekkürler Sayın Melan Smile

Benim tekerlemenin sonu "sellice yağmur " ama ...

Aklıma bir tane daha geldi onu da yazmaktan kendimi alamayacağım Smile

Yağmur yağıyor
Seller Akıyor
Arap kızı
Camdan bakıyor

Küçükken yağmur yağınca neşeyle söylediğimiz bir tekerlemeydi ... Wink
Kullanıcı kimliğini gösterüçgen tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey,
Bence Türk Halk Edebiyatının birbirinden güzel ürünleri olan masallarımız, tekerlemelerimiz, sayışmacalarımız, bilmecelerimiz, alkış ve kargışlarımız, halk hikayelerimiz Türk Halk Edebiyatı başlığı altında bir başlıkta toplanmalı diye düşünüyorum.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın AKBAŞ, böyle bir bölüm olursa sağdan soldan alıntılarla olanı tekrarlamanın ötesine geçemeyiz kanısındayım. Kaldı ki bu tür siteler epeyce var. Onlardan farkımız kalmaz.

Ben istiyorum ki çalışmalarımız yeni bir şeyler kazandırsın. Unutulmaya yüz tutmuş sözlü geleneklerimizin güzel ürünlerini gün yüzüne çıkarabilelim. Belki kör kuyudan su çekmeye çalışmak gibi olacak ama ya tutarsa hesabı. Düşününüz, bir dost geliyor ve bugüne kadar hiç bir yerde yazılmamış, duyulmamış bir tekelemeyi, bilmeceyi bizimle paylaşıyor. Bir tane bile kazansak edebiyatımız adına büyük kazanç olacağı kanısındayım. Tıpkı bu bölümdeki derlemeler gibi. Eminim ki siz de böyle düşünüyorsunuz.

Saygılarımla

NOT: Yukarıda saydıklarınız ve bu bölümler ileride açılacak olan edebiyat, "YAZIM KÖŞESİ"nde değerlendirilecektir.

Sayın üçgen, bu tür sözlü gelenek eserlerimizdeki değişiklikler çok sık rastlanan özelliklerdir. Ana yapı bozulmadan söylem farklılaşması söz konusu olabiliyor. Eğer bunların kulaktan kulağa dolaşarak varlıklarını sürdürdüğünü düşünürsek bunu daha rahat anlayabiliriz. Dolayısıyla yeri gelir "sicim gibi" yeri gelir "Sellice yağmur "olur. Ama sonuçta aynı lezzeti verdiği kesindir.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
udu
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2