Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili dostum Sayın Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN ve Doç. Dr. Erdoğan BOZ’un birlikte derleyip hazırladıkları “Türkçenin Çağdaş Sorunları” adlı eserle ilgili bana gönderilen bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Eminim ilginizi çekecektir.

Sevgili dostumu ve Sayın Boz'u böylesi bir çalışmayı Türk dili sevdalılarına sundukları için teşekkür ediyorum.

Alıntı:

Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN ve Doç. Dr. Erdoğan BOZ’un editörlüğünde hazırlanmış olan ve içerisinde 16 bilim adamının yazılarının bulunduğu “Türkçenin Çağdaş Sorunları” adlı bu kitapta; Türkçenin karşılaştığı çağdaş sorunlar, 15 konu başlığı halinde belirlenmiş ve alanın uzmanı dilcileri tarafından bilimsel yaklaşımlarla değerlendirilmiştir. Kitapta yazısı bulunan dilciler ve ele aldıkları konular şu şekilde sıralanmaktadır:

Doç. Dr. Erdoğan Boz, “Sözlük ve Sözlükçülük Sorunu
Doç. Dr. Şerif Ali BOZKAPLAN, “Yabancı Dille Eğitim Sorunu”
Doç. Dr. Volkan COŞKUN, “Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminde Sesletim Sorunu”
Yard. Doç. Dr. Musa ÇİFÇİ, “Türkçe Öğretiminin Sorunları”
Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, “Dil Kirliliği Sorunu”
Doç. Dr. Ahmet GÜNŞEN, “Ölçünlü Türkçede Yerelleşme Sorunu”
Prof. Dr. H. Ömer KARPUZ, “Anadili Bilinci Sorunu
Prof. Dr. Zeki KAYMAZ, “Türk Dünyası ve Ortak İletişim Dili Sorunu”
Prof. Dr. Sadettin ÖZÇELİK, “Türkçe ve Bilim Dili Sorunu
Yard. Doç. Dr. Nesrin SİS, “Medya Dili Sorunu”
Doç. Dr. Hatice ŞAHİN, “Yabancı Kelimelere Türkçe Karşılıklar Bulma Sorunu
Doç. Dr. Vahit TÜRK, “Dil Politikaları Sorunu”
Yard. Doç. Dr. Ertuğrul YAMAN, “Türkiye Türkçesinde Güncel Yazım Sorunları
Yard. Doç. Dr. Faruk YILDIRIM – Uzm. Tahir TAHİROĞLU, “İnternette Türkçe Kullanımı Sorunu”
Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR, “Cumhuriyet Dönemi Terim Çalışmalarına Bir Bakış ve Varılan Son Durum

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Tahsin Bey,

Bu bilgiyi biz dilimiz.com üyeleriyle payla?manyz çok sevindiricidir. Te?ekkür ederiz. Dilimiz sorunlaryna ilim adamlarymyzyn yakla?ymlaryny, öz olarak sayfalarymyza ta?ymanyz mümkün müdür? Bunu merak ediyor, saygylarymy sunuyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Ertuğrul Bey, bunu dostlarımızdan rica ettim. Ama yeni baskı olması nedeniyle yasal olarak bazı engellemeler olabilir. Gelecek yanıtı sizlerle paylaşacağım.

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey, bahsi geçen kitabın yayımcısını yazarsanız, ilgilenenler için kitabı bulmak daha kolay olacaktır. Böyle yayınların bir özetinin verilmesi iyi bir fikir, ancak daha fazlasından kaçınmak lazım. Ücretsiz olarak bulunabilen yayınların yayımcıları, gelir gtirmedikleri ve hatta zarara sebep oldukları için bu yayınları ileride basmaktan çekineblirler. Kitaplar ne kadar pahalanmış olsa da bu tür yayınların devamını görmek için paraya kıymamız lazımdır.
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türkçenin Çağdaş Sorunları
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2