Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

e-mail karşılığı
e-posta
28%
 28%  [ 30 ]
elmek
10%
 10%  [ 11 ]
e-mek
31%
 31%  [ 34 ]
başka
12%
 12%  [ 13 ]
 17%  [ 19 ]
Toplam Oylar : 107

gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Dostum bence e-posta ve e-mektup "e-mail" ile olan savaşlarını kaybetmişlerdir. Çünkü e-posta ve e-mektup, şu an gündeme gelmiş bir kelime değil. Senelerdir e-posta ve e-mektup "e-mail" kelimesine karşılık olmaya çalışıyor. İnsanların diline yerleşmeye çalışıyor. Ama benim gördüğüm kadarıyla bunda da başarılı olamıyorlar.

İnsanlar hâlâ, inatla, e-mail'i kullanıyor. Benun nedeni nedir bilmiyorum. Belki de Tahsin abinin söylediği gibi
Alıntı:
1- Öyle bir sözcük olmalıydı ki: “e-mail” diye tutturanların pratik demelerine sebep olan 2 hece korunmalıydı. "e-posta” üç heceliydi. Bunu söylemek çok zor (!) oluyordu.

insanlara zor oluyordur. (!)

Ben böyle düşünüyorum. e-posta ve e-mektup savaşı kaybetti.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 32
Alıntıyla Cevap Gönder
Yrfan Bey

Yrfan Bey sizi çok iyi anlyyor ve hak veriyorum. Tabi önce kendimiz ikna olmalyyyz ki ba?kalaryna tavsiye edebilelim.

Her halde Selçuk Beyin belirtti?i bölüm gözünüzden kaçmy? olmaly.

Bu yazyyy yazmadan önce Tahsin Beyin nasyl ara?tyrma yapty?yna ve nelerle u?ra?ty?yna, neleri dikkate alarak sonuca varmaya çaly?ty?yna bizzat ben ?ahidim. Günlerce oturup kalkyp bu konu üzerinde ara?tyrmalar yapty. Elde etti?i verileri de?erlendirerek bir karara vardy?yny ve bir kelime buldu?unu söyledi. Gözlerinin içi parlyyordu. Ama bu kelimeyi (e-mek) söylemedi. Bunu sitemde tüm dostlaryma ayny anda duyuraca?ym. Sürpriz olacak dedi. Gerçekten burada okudu?umda ho? ama güzel bir sürpriz oldu.

Belki basit gibi gelip üstünde durmayanlar olabilir. Acaba bugüne kadar hiç bir ortamda bu sonuçlara, çykarymlara rastlayan oldu mu dersiniz? Açykçasy ben böyle bir ?eye rastlamadym. Daha do?rusunu söylemek gerekirse bu konunun böylesine önemsenerek ele alynaca?yny bile dü?ünemezdim. Daha buraya yazmadan bana anlatty?ynda çok mantykly ?eyler oldu?unu dü?ündüm. Bir de burada yazyly haliyle görünce tam anlamyyla hiç bir tereddütüm kalmady.

Dostumuzun, küçük bir kelime için bu kadar didinmesi, u?ra?masy bo?una olmasa gerek. Mutlaka bir bildi?i vardyr diye dü?ünüyorum. Üstelik her ?eyi açyk seçik ortaya sermi? durumda. önemsiz gibi görünen bu konuya belki gere?inden fazla önem vererek bizlere konunun ne kadar önemli oldu?unu bir kere daha göstermi? oldu. Bence bu zamana kadar bu konu ile ilgili yapylan konularyn özünü çok iyi bir ?ekilde belirleyerek ayny güzellikte bir sonuç ve öneriyle bizlere açylyyor. Kendisini bir kere daha kutluyor ve “e-mek” diyorum.

Selamlar
Kullanıcı kimliğini gösterSalih Yalcin tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
merhaba ben görüşlerinize katılmıyorum
eğer türkdilini ve kültürünü seven bir kişiliğiniz varsa
mail ve postanın aynı yerden geldiğini bilibile böyle gereksiz bir söyleşiye gerek duymazdınız
eğer benim düşüncemi soracak olursanız
azeriler gibi e-mektup diyebilir
veya gercek bir türk olarak a- name diyebilirsiniz
akımcıl name=elektronic mail
or
=electronic post
sağlıcakla kalın her zaman milli olun
Kullanıcı kimliğini gösterAyhan Akça tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Ayhan Bey,

Burada kimseyi şu veya bu görüşe katılın diye zorlamıyoruz. Tüm görüşlere ve tabii sizinkine de saygılıyız. Burası bir bilgi paylaşım ortamıdır. Herkes istediğini söyleyebilir. Ama bunu derken de sınırları zorlayıp, saygısızca başkalarına hakeret etmeye de kimsenin hakkı yoktur.

Sözlerinizi istemeden, bilinçsizce sıralanmış şeyler diye değerlendiriyor ciddiye almıyorum.

Burada hiç kimsenin kişilikle ilgili sorunu olmadığını bilmeniz gerekir. Üstelik öylesine kişilik sahibi kişilerdir ki Türk kimliğini ve Türk adını küçük yazmayacak kadar onurludurlar.

NOT: Bu yazışmalığa her gelişinizde sorun çıkarıyorsunuz. Amacınızı anlayamıyorum. Anlamak da istemiyorum. Bu uyarıyı tekrarlamayacağımı bilmenizi isterim.

En son Tahsin MELAN tarafından Cmt Oca29, 2005 15:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Very Happy e-mek Smile

Ayhan Akça : Arrow
Kullanıcı kimliğini gösterGülnur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir milleti millet yapan dilidir. Her ülkede,her millette,her toplumda ve her grupta insanlar arası fikir çakışmaları meydana gelebilir,bu fikir çakışmaları demokrasi sayesinde çözüme kavuşur, Kültürü ilerleyen toplumlarda kendi özdeğerlerini koruma altına alınma çabaları elbette çeşitli mihraklarca değişik algınacaktır ancak bu gibi uyumsuzluklarda yine nükseden demokrasi olgusu biz insanlara tanınan haklar çerçevesinde her türlü fikre saygınlığımızı belirtir,bunlara oybirliği ile karar veririz.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Her türlü düşünceye evet. Ama hakarete hayır.
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 46
Alıntıyla Cevap Gönder
Çoğunluk e-mek diyor fakat ben hala tatmin olmuş değilim. :'( Neyse sorun benim düşünce yapımda. Ters mantıkla falan düşünüyorum galiba. Herkez sola giderken ben sağa gidiyosam sorun bende demektir. Sad

Sayın Ayhan Akça,

Buradaki insanların huzurunu bozmaya hakkınızın olmadığını düşünüyorum. Şimdiye kadar onlarca bilgi paylaşım ortamlarında yöneticilik yaptım. Sizin gibi ortamı bozmaya kalkışan insanlarla da çok karşılaştım.

"mail" , "posta" "mektup" kelimelerinin aynı anlama geldiğini söylüyorsunuz, fakat bunların hangisinin TÜRKÇE olduğunu daha ayırt edemiyorsunuz. Tartışmayı gereksiz bulduğunuzu söylüyorsunuz. Ayıp...

"Dilini kaybeden milletin övünülecek hiç bir şeyi kalmamıştır."

Lütfen haddinizi biliniz.
Kullanıcı kimliğini gösterirfaN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Yrfan, kendini zorlama. Bu bir görü?, çykarymdyr. Sonuç olarak benimsenir veya gülüp geçilir. Hiç sorun de?il. Ama ?u kadaryny söyleyeyim ben vicdanen çok rahatym. Üstüme dü?eni yapmanyn huzuru var. Kimse benden böyle bir ?ey beklemedi ve istemedi. Ama ben bu açy?yn varly?yny ve senin de çok iyi bildi?in gibi her ortamda tarty?yldy?yny bildi?im için kendi kendime "Neden?" diye sordum. Sonuçta de?i?ik yakla?ymlar ve beklentileri belirleyerek bu verilere ula?tym. Bunlary da payla?ma gere?i duydum.

Ylk zamanlar e-posta diye çyrpyndy?ymda da bana çok itiraz edenler olmu?tu. Ama inan ?imdi onlar benden daha kralcy oldu.

Ayryca yorumlaryndan ve do?ru bildi?ini savunmandan dolayy seni bir kere daha kutluyorum. Sayende her seferinde tüm yorumlary okuyup yazdyklarymda eksikliklerimi aryyorum. ?u ana kadar da hiç bir açyklyk göremedim. Smile Tüm sorularyn cevaby ve savunulacak yönleri açykly?a kavu?turdu?uma inanyyorum.

Olumlu veya olumsuz tüm yorumcu dostlara te?ekkürlerimi sunuyorum.

Aly?kanlyklaryn terk edilmesi genellikle onlara aly?maktan daha zordur. (tm)

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben 'hersöze Türkçe kar?ylyk vardyr' cyyym.

http://www.jeofizikkurumu.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=7

http://www.sinanoglu.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11899
Kullanıcı kimliğini gösterbenkoyunmuyum tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Buraya tavsiye üzerine ve sırf bu konu için geldim. Şimdiye kadar bu konu ile ilgili olarak bu kadar güzel senteze raslamadım. Sayın Melan'ı kutluyorum.

Bence de e-mek. Very Happy

Artık sizinleyim. Beni aranıza kabul edeceğinizi sanıyorum. Yukarıdaki küçük sürtüşme dışında çok güzel bir site ve ortama kavuştuğumu düşünüyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Efem aramıza hoş geldin. Umarım birlikte, dilimiz adına güzel işlere imza atarız. Yazışmalığımızı beğenmene sevindim.

Sevgili İrfan, boşver hiç çeneni yorma. Bu tip insanların işleri bu. Onlar suyu bulandırmak ve bulanık suda kendi mefaatleri için bir şeyler bulmaya çalışırlar. Zaten bunları atmaya da değmez. Biliyorsun ki istese Tahsin abi o kişiyi yasaklaya bilir. Bir daha yazışmalığa girmemesini sağlayabilir. Ama buna değeceğini sanmıyorum.

Neyse bunun gibileri çıkıyor arasıra...

Saygılar.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan

haddim olmayarak size bir de kendi kullandığım ve arkadaşlarada ısrarla kullanmalarını söylediğim e-mail karşılığı olduğuna inandığım bir kelimeyi tavsiye etmek için yazıyorum. Biz genelde bu kelimeye karşılık ulak kelimesini kullanıyoruz. İlla "-e" kelimesinin kullanılması gerektiğine inanmıyorum. Bunu da ihtimaller arasında gösterirseniz sevinirim. TANRI TÜRKÜ KORUSUN!!!!
Kullanıcı kimliğini gösterkaramanoglu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
e-mek
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 9
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben "e-mek" i burda görmesem aklıma ilk e-mekan gelirdi.
Bunun yerine e-mektup diyebilirim kısaltmaya gerek yok.
Yazdığımız kısa olacak diye bir şart koşmak yanlış.

"e-mektup" diyorum ben

e-mek
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Nihat Sami Banarlı "Türkçenin Sırları" adlı kitabında "Türkçe'de yeni kelime icat edilecekse bu mutlaka Türk halkının seçtiği yolda olmalı, yeni kelimeler halkın sesi ve zevkiyle birleşmeli...
Kelimelerle sevimsiz eklerin izdivacı gibi kısır veya sapık evlenmelerden ancak yaratılış garibesi sakat çocuklar doğar." demektedir. Ben "e-mek" sözcüğünün hilkat garibesi olduğunu düşünmüyorum, fakat "e-mek" sözcüğü beni ses bakımından rahatsız etti. Bana "e-posta" sözcüğü ses ve ahenk bakımından daha uygun gibi görünüyor.

Selamlar... Wink

Hüseyin Kalafatçı

http://www.mklturkce.toplulugu.com/
Kullanıcı kimliğini gösterHüseyin Kalafatçi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
e-mail İLLETİNDEN KURTULMANIN YOLU
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
2. sayfa (Toplam 8 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2