Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Ambalaj - SARIM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bunu ba?ka bir bildiride daha kullanmy?tym. Selçuk Beyin hakly uyarysy do?rultyusunda burada bir bölüm açtym.

Gerek AMBALAJ gerekse SARIM sözcüklerinin sözcük bilimi gere?ince ayryntylaryna girmek istemiyorum.

Benim önerdi?im ve de ysrarla kullandy?ym sözcük: SARIM. Anlamy çok açyk ve kavram olarak biçilmi? kaftan. Tabii bana göre.

Görü? ve kullanymynyza sunuyorum.

Saygylarymla

NOT: Sormacayy devreye sokmuyorum. Gerek görmedim. Ama daha güzel bir seçenek çykarsa neden olmasyn?

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
"Sargı" sözcüğü aslında güzel bir karşılık olurdu. Fakat, bu sözcük başka bir anlamda kullanılıyor.

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Sarım gerçekten normal şartlarda da kullanabileceğimiz bir kelime. Ambalaja göre daha kolay, en azından Türkçe. Aynı anlamı da karşıladığını sanıyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Sarım Very Happy
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
sarıp sarmalamak ambalajlamak
sarmalama ambalaj.
Kullanıcı kimliğini gösterMurat Caner tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Ambalaj kelimesine karşılık telaffuz edilmek istenen Türkçe karşıtı olarak "Kaplama" kelimesini tavsiye ediyorum, Tahsin Hocam ın vurguladığı Sarım kelimesi de olabilir ama bence "kaplama". Son söz TDK nın.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
TDK daha önceki sözcük uydurma çaly?malarynda buna "sarmaç" kar?yly?yny öngörmü? (1978). Görüldü?ü gibi bugün bunu duyan da yok, bilen de.

Sarym diye önermemin sebebi, bunu uzun yyllardyr kullanyyor olmamdan kaynaklanyyor. Bir aly? veri? syrasynda birden bire "Ne kadar güzel sarymy var, de?il mi?" dedi?imi hatyrlyyorum. Bu sözcük gerek satycy gerekse yanymdakiler tarafyndan hiç yadyrganmady. Üstelik "Evet gerçekten çok güzelmi?." dediler. Hiç birisi de "sarym" demekle ne demek istiyorsun diye sormady. Sormady?y gibi, sorarcasyna da bakmady. O günden sonra "ambalaj"y saryp sarmaladym güzel bir sarym içinde rafa kaldyrdym.

Size de öneriyorum. Bir iki denemeden sonra kula?a ne kadar ho? geldi?ini görecekiniz.

Saygylarymla
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 46
Alıntıyla Cevap Gönder
Kesinlikle Sarım güzel.. Kulağa hoş geliyor, insanların benimsemesi de çok kolay..

Saygılarımla..
Kullanıcı kimliğini gösterirfaN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Sarım bence de hiç yadırganmayacak bir kelime. İnsanın aklına hemen geliyor.
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 16
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir arkadaşımın dah önce de önermiş olduğu kaplama kelimesini tercih ederdim ancak biraz düşündükten sonra yanlış olabileceği kanısına vardım. Şöyle ki kaplama halihazırda kullanılan bir sözcük ancak bir nesnenin kendi yapısına dahil bir çevrelemeye işaret ediyor. Sarım ise daha bağımsız ve koruma amaçlı bir ifade olan ambalaj uygun bir sözcük. Örneğin;

Kalemlik olduğunu öğrendiğim şu hediyenin sarımını açsan da kaplaması ceviz miymiş ladin miymiş görsek.

Sarım sözcüğünü destekliyorum.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben buna sargılaç ( sargı+la-ç ) demeyi uygun buldum. Ambalaj gibi kapalı-açık-kapalı hecelerden oluştuğu için yaygınlaşması da kolay olabilir.

Şunu belirtmek gerekir ki, Türkçe ortaya atılmış sözcükleri tutulmadı diye yargılayamayız. Eğer sözcük güzel ve dil kurallarına uygun ise tutulmamış olması sözcüğün değil bizim suçumuzdur.
Kullanıcı kimliğini gösterTürkalp tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 43
Alıntıyla Cevap Gönder
Ambalaj için SARGILAÇ sözcüğünü önermiştim.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 39
Alıntıyla Cevap Gönder
Sarmaç sözünü birkez daha düşünelim derim. Sonuçta TDK önerisi. Türkçe Sözlük'te olmasa da...

Fizikte sarım sayısı diye bir kavram var sanırım. Karışacağını sanmam ama sarım sözünü ambalaja karşılık olarak düşünürken bunu da düşünmeliyiz bence. Sarımın ilk anlamı sarma işi.

Bir de Tatar Türkçesinden dürmek(törü: dürmek, paketlemek)ten gelen anbalaj anlamında törü sözcüğü var. Bunu da düşünelim derim. Bize "dürü" diye çevirebiliriz. Ya da "dürme" diye.

Sarmalacı hiç beğenmedim. Üzgünüm. Saklanbaçtan sarlanbaç dersek biraz çocukça oluyor. Ama o da olabilir. Oyuncakların ambalajına da sarlambaç deriz.

Çok öneri gelince öneriler içinde boğuluyoruz. Böyle söyledim birök en çok öneriyi de ben yaptım. Garip.
Kullanıcı kimliğini gösterBen koyun muyum? tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Ambalaj - SARIM
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2