Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
toşak - toşmak
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Yıllar sonra özlediğim bir işi yaptım. Elime küreği aldım ve bir zamanlar yaptığım gibi eski evimizin bahçesine arktan gelen sulama suyunu tuttum ve bahçeyi suladım. Bahçenin evleklerine (bölümlerine) su tutabilmek için "gever" denilen toprak yığınlarını suyun gecebileceği kadar açmak gerekiyor. Geverin birini açtım, geceleyin suyun sesini duyuyorum. Bazen ay ışığı da yardımcı oluyor ve bahçenin evleğinde suyun hareketini de izleyebiliyorum. Bu sırada 82 yaşındaki babam da yanıma geldi ve dedi ki:" Burası evlek fazla su istemez, burası toşak" dedi. Bu kelimeyi çok önceden kullanırdık ama unutmuşum. "Buyur baba" dedim, anlamamış gibi yaptım. Babam, "Bue evlek çok su istemez, toşak dedi." Yani toprak, ya yakın zamanda sulanmış ve nemli kalmıştı, kuru değildi ya da arktan taşan sular, bu evleği zaten nemli ve ıslak bırakıyordu. O an, bu kelimeyi (toşak) kendi zihnimde evirip çevirirken babam "Dün bu evleğe su toşmuş" dedi. Taşmış demiyor da "toşmuş" diyordu. Öyleyse toşak ile toşmak eylemi mutlaka yan yana düşünülmeliydi ve burada toşmak fiilinin taşmak fiiliyle bağlantısı kurulmalıydı. İşte bir gece yıllar sonra bahçe sularken düşündüklerim.

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Akbaş,

Toşmak, bana tosmak (=değmek, çarpmak) eylemliğini anımsattı, toşak da tosak (=değek) gibi bir çağrışım yaptı. Bunu 'yanılıyorsunuz, bu budur anlamında' yazmıyorum.

Sanırım yurtelinizde dinlencedesiniz, iyi dinlenceler, sevgiler, saygılar, esenlikler.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2