Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
CEO ARANIYOR
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Dostlar ?u CEO için neler dü?ünüyorsunuz. Görü?lerinizi almak istiyorum. Öz geçmi?e SiVi (CV) diyenler ?imdi de bunu içimize sindirmemizi bekliyorlar. Onlary utandyralym my?

Saygylarymla

Bildiriler: 23
Alıntıyla Cevap Gönder
sivi sözcüğünü kullanan tanıdıklarımın siviyi öz geçmişten farklı bir anlamda kullandıklarını düşünüyorum. Temelde sözcük her ne kadar kişinin geçmişini anlatsada genellikle hangi okulu okuduğu daha önce hangi işyerlerinde çalıştığı ile bilgilerin öne çıkması nedeniyle bildiğimiz öz geçmişten anlam olarak ayrılıyor. Benim sivi yerine önerdiğim sözcükler "İŞ GEÇMİŞİ"dir eğer sözcüğün okul yaşamını ve okulda aldığı mesleki eğitimide içerdiği düşünülürse "MASLEkİ EĞİTİM/DENEYİM GEÇMİŞİ" sözcükleri de önerilebilir. Sivi sözcüğü benim veya yeni nesilin genellikle işle ilgili bir öz geçmiş anlamı yüklediği bir sözcük. Bununda dikkate alınması ve yeni bir sözcük türetilmesi daha iyi olacaktır. Sivi ve öz geçmişi yerine İŞ GEÇMİŞİ olur diyorum. Hem öz geçmiş yanına bir de böyle bir "iş geçmişi" sözcüğü eklenirse dilimiz güzel bir sözcük daha kazanmış olur.
Kullanıcı kimliğini gösterBarışDEÜ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
CEO için de?il ama CV için bri ?eyler söylemek istiyorum. Öz geçmi? öz geçmi?tir. Y? hayaty da özel ya?antyda insanyn birer paeçasydyr. Bunu ayry bir sözcükle tanymlamaya çaly?mak bence anlamsyzdyr. Siz i? hayatynyzy a?yrlykly anlatma isterseniz ona a?yrlyk verirsiniz. Di?er bilgiler de gerekecektir. Dolayysyyla yine öz geçmi?? olacaktyr. Bence böyle bir ikili?e gerek yok diyorum. CV çykmadan önce ne diyorduk? Yyi ki onlar CV dedi diye hemen buna kar?ylyk my bulaca?y? Elimizdekinin kyymetini bilirsek onun bunun lafyna ihtiyacymyz kalmaz.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 25
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben cv yerine zaten elimizde bulunan öz geçmişi kullanmaktan yanayım.Dahası kariyer kelimemiz de var.CEO yerine ne kullanabiliriz fikrim yok ama "ceo" olarak telaffuzu bile benim için bir nebze rahatlatıcı durumunda.

-----------------------------------------

NOT: Tomcat dostum. Harflerle ilgili sorununu anladığım için gerekli düzeltmeyi yaptım. Bu bir zamanlar benim de başıma gelmişti. Silip yeniden yükleyerek ancak kurtulabildirm. Sanırım sana da bu yol görünüyor. Crying or Very sad Kolay gelsin.

TM
Kullanıcı kimliğini gösterTomcat tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Ceo yutturmacası
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba;
CEO kelimesi chief executive officer kelimelerinin kısaltılmışıdır bildiğiniz üzere. Bu kelimelerin anlamları ise sıra ile chief ana(baş), executive yönetici(yetki sahibi,icra sahibi), chief de memur demektir. Bu bilgilerle düşündüğümüzde, aslında ceo 'nun Türkçesi zaten mevcuttur, aramaya, üretmeye gerek yoktur. Yönetim kurulu başkanı, icra kurulu başkanı, genel müdür ya da genel yönetici isim tamlamalari ceo 'nun anlamını karşılamaktadır. Şirkette icra kurulu ve yönetim kurulu yok ama ceo su var diyorsanız o zaman genel müdür, genel yönetici, baş ya da ana yönetici denebilir.

Ceo ucube kısaltmasının kullanılması olayını ekşi sözlükte rapido arkadaşımızın çok güzel ifade ettiği gibi "türkçe yazma özürlü karacahil basın tarafından bildiğimiz genel müdür tamlamasının ceo diye bize yutturulmaya çalışılmasıdır." diye özetleyebiliriz. Kullanılma sebebi karşılığı olmaması değildir. Yine ekşi sözlükte gerrain arkadaşımızın dediği gibi ceo "bildiğin genel müdürün cafcaflı olanı,parlak olanıdır". Malum basın tarafından kelimenin bizde karşılığı yok zannı yaratılmaktadır. Ama görüldüğü üzere karşılık mevcut.

Sonuçta ceo kelimesini sirketlerde patrondan sonra gelen, sermayeye katkısı olmayan ama onu yoneten kisi diye tanımlarsak eskiden bu işi yapan insanlara ne deniyorsa yine o denmelidir. Bence bunun karşılığı da yönetim kurulu varsa yönetim kurulu başkanıdır, yönetim kurulu yoksa ve tek bir şirketten bahsediyorsak genel müdürdür ve son olarak yönetim kurulu yoksa ve birçok şirketten oluşan holdingten bahsediyorsak genel yöneticidir. Aslında yönetim kurulu başkanı demek bence ceo yu karşılamaktadır.

Saygılarımla,
Esra
Kullanıcı kimliğini gösterE.S. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 46
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili eseven.
O kadar iyi açıklamışsınız ki, hiç bir teklif yapamıyorum. Söylediklerinize katılıyorum. "Yönetim Kurulu Başkanı" çok uygun görünüyor.

Saygılarımla...
Kullanıcı kimliğini gösterirfaN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Bundan yaklaşık 1.5 yıl önce satın aldığım "CEO olmaya giden yol" adlı kitapta da eseven kardeşimin üzerinde durduğu konu ile tam bağlantılıdır, konuyu derinlemesine incelediği için teşekkürler, Ceo (sio) kelimesi Tahsin Hocamında dediği gibi hayatımıza büyük oranda yer etmeye çalışmaktadır, tedbiri en kısa zamanda almamız bizi bu tür hurafelerden uzaklaştıracaktır. Yönetim Kurulu Başkanına eğer kısa bir ad aranıyorsa o da "YOK" olabilir, yok bu "YOK" olmaz olursa onun yerine "YÖK" veya "YOBA" olabilir, çok değişik kelimelerde türetmek mümkün, yine son söz TDK nın. Saygılar.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,
Yönetim kurulu başkanı için YKB, genel müdür için GM kısaltmaları kullanılabilir. Bildiğim kadarı ile zaten kullanılıyor.

Saygılarımla,
Esra
Kullanıcı kimliğini gösterE.S. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Anlamadığım şey bunlar dilimizde zaten olan şeyler. Neden bu kısaltmalar varken inatla ithal mal kullanmaya kalkışıyorlar. Twisted Evil
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 25
Alıntıyla Cevap Gönder
eseven demiş ki:

Yönetim kurulu başkanı için YKB, genel müdür için GM kısaltmaları kullanılabilir. Bildiğim kadarı ile zaten kullanılıyor.

YKB: Yapı Kredi Bankası
GM : General Motors

Yapı Krediyi bilemiyorum ama General Motors ile sık karşılaştığım için söylüyorum tüm dünyada GM kısaltmasını kullanıyorlar. Wink

Alıntıyla Cevap Gönder
Ki?ilerin ünvanyny gere?ince söylemek varken neden kysaltmalara itibar ediliyor anlamyyorum. Sanyrym sadece özenti. Onlar öyle diyor ya?

Batynyn kyskanylacak, imrenilecek taraflarynyn oldu?u kesindir. Ama bizim neyimiz eksik? Yeterki kyymetini, de?erlendirmesini bilelim.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba;
Tomcat arkada?ymyzyn söylediklerini ben de farketmi?tim Sad Öte yandan Tahsin Beyin dedi?i gibi ben de kysaltma kullanylmasynyn gerekli oldu?una inanmyyorum. Yalnyz yine de bir?ey eklemek istiyorum. YKB nin de?il ama GM nin birçok yerde genel müdür olarak kullanyldy?yna tanyk oluyorum. Sonuçta hangi ?artlarda hangi ortamda bu kysaltmayy kullandy?ynyza göre insanlaryn algysy de?i?iyor. ?öyle ki; bankada GM derseniz kimsenin aklyna General Motors gelmez ama Amerikan ?irketlerinden bahsederken GM derseniz de herkesin aklyna General Motors gelir. Tabii bu algy farklyly?y YKB için geçerli olmayabilir çünkü YKB gerçekten yerle?ik bir kysaltma. Yönetim Kurulu Ba?kany tamlamasynyn kysaltylarak kullanymy ise çok kysytly. Burada algy YKB nin yerle?ik anlamyna kayacaktyr ister istemez.

Aslynda konumuzu da?yttyk. Kysaltma illa da gerekli ise TDK bu konuda bir bilgilendirme yapabilir. Asyl önemli olan yönetim kurulu ba?kany yerine ceo kysaltmasyny kullanylmamasydyr.

Bu arada efem arkada?ymyz aslynda neden oldu?unu bile bile "neden?" diye sormu?. Wink Nedeni bir kez daha hatyrlamak,farketmek ve hatyrymyzdan çykarmamak adyna iyi bir soru. Ben de yeniden hatyrlamamyz için yazmak istedim. Yetersizlik duygusu sömürgele?tirilen toplumlaryn içine i?lemi?tir. Bu his herhangi bir konuda olabilir, bir milletin tüm özelliklerini de kapsayabilir. Bu duygudan muzdarip ki?iler dilinin kendini ifade etmek için yetersiz oldu?una , yeterince zeki ya da akylly olmady?yna ya da çaly?kan ve üretken olmady?yna inanabilir. Bu yetersizlikler uzatalybilir. Ama zannymca yetersizlik hissi öncelikle dilde kendini belli etmektedir. Sömürgele?tirilmeye çaly?ylan -ya da sömürgele?mi? Sad- toplumlaryn, sömürgele?tiren milletin dilini kullanma e?ilimleri, bu durumdaki toplumlaryn do?al davrany?ydyr. Sömürgele?tirenlerin ba?arysynyn en belirgin kanyty da dildeki bozulmadyr. Sad
Neyse ki bizler dilimizin yetersiz oldu?una inanmyyoruz. Ynanlaryn da birgün gerçe?i farkedeceklerini ve içlerindeki yetersizlik ve eziklik duygusundan kurtulacaklaryny umut ediyorum.

Saygylarymla,
Esra
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
efem demiş ki:
Anlamadığım şey bunlar dilimizde zaten olan şeyler. Neden bu kısaltmalar varken inatla ithal mal kullanmaya kalkışıyorlar. :twisted:

Sayın Efem,

Parasını vererek ithal mal kullanma hastalığımız yüzünden borç batağına düşmüş bir ülkenin insanları, para vermeden yani bedava bulduğu ithal kelimelere saldırması doğaldır. Üstelik birde ne kadar çok kullanırsa o kadar çok entel olduğunu sanıyorsa!
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Do?ru söze ne denir? Very Happy
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Ağzına sağlık ertol.

Çalıntı malla zengin olmaya çalışmak diye buna derim işte.
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
CEO ARANIYOR
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2