Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
DAVET ve RİCA
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Dilinin, Türkçesinin sevdalısı gönül dostlarım.

Sizleri yine rahatsız ediyorum. Bu defa biraz uzun sürecek sanırım. Sabrınıza sığınıyor, zamanınızı alacağım için şimdiden özür diliyorum.

Söyleyeceklerimin özünde şu yatmaktadır: Hepinizi, dilimize sahip çıkma adına göreve davet ediyor, ÖVGÜ ve KINAMALAR / DİLİMİZİ KİRLETENLER bölümünü dilimize katkısı olması dileklerimle hizmetinize sunuyorum.

Bizleri huzursuz eden, şikâyet ettiğimiz, beğenmediğimiz konuları görüp geçiştirmeyelim. Susmak bizlere kaybettiriyor. Bireysel olarak çırpınıp didinmelerimiz işe yaramıyor. Bunları paylaşmak, herkese duyurmak, yapanları densizliklerinden, ayıplarından dolayı kınamak boynumuzun borcu olmalıdır. Kınayalım ki dili kirleten bu aymazlar titreyip kendine gelsin. Bu dilin sahipsiz olmadığını anlasın. Meydanı boş bulup istediğince cirit oynatamayacağını bilsin.

Suskunluğundan dolayı azınlık gibi görünsek de suskun çoğunluk olan bizlerin bu konuda dertli olduğu kesindir. Ama herkes kendince rahatlayabilmek için bağırıp çağırarak tavşan misali dağlara küsüyor. Bunun bir yarar sağlamayacağını kendisi de bilir. Böyle düşünüldüğünden de yeri gelince “Bana ne, bir ben miyim doğrucu, bir benim karşı koymamla ne değişir ki?” denilebiliyor. Oysa bu sessizlikten, suskunluktan, bir şey yapamama çaresizliğinden sıyrılmak, kurtulmak bize bağlı. Eleştirileri seslendirmek, herkese, yetkililere, sorumlulara duyurmak gerekmez mi? Bu sevdaya sahip çıkmak istiyorsak saha dışında kalmamamız, meydanı boş bırakmamamız gerekir.

Dil kirlenmesi öylesine ivme kazanmıştır ki artık ipin uçu kaçmak üzeredir. Kaçmıştır demeye dilim varmıyor. Bu durum, bireysel olarak karşı konulmaz hale gelmiştir. Karşı koyduğumuzda da yavuz hırsızların saldırısına uğrarcasına geri kafalı, tutucu, aydın olamayan, onların deyimiyle “global”leşemeyen kişiler olarak suçnanır olduk.

Herkesin kendince bir işi, kısıtlı zaman olduğu kesindir. Ama bu ulus için, bu dil, bu kültür ve geleceğimiz için ne yaptığımız, yapabileceğimizi düşündüğümüzde bu konuda daha duyarlı olunması gerekmez mi?. Yapının sağlamlığını istiyorsak ya bir tuğla ya da bir avuç harcı esirgememeliyiz. Gücümüzün yettiğince bir sigara, kahve içimlik zamanımız bu konuya ayrırsak, inanın pek çok şeyi değiştirmenin, pek çok şeye dur diyebilmenin gururuyla onurlanacağız.

Herkes şikâyet ediyor. Ama sadece şikâyet ediyor. Oysa icraat gerekiyor. “Durun bakalım, kendinize gelin, siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Bu dil sizin kepazeliklerinizi, kendi kişisel dürtülerinizi tatmin etmek için seçtiğiniz bir araç mı? Buna hakkınız, yetkiniz var mı? Sizi kınyor buna izin vermiyoruz.” diyebilmeliyiz.

Eğer kayglarmı kaygılarnz; kavgalarım kavgalarınız; eleştirilerimi eleştirileriniz, uğraşımı uğraşınız olarak kabul ediyor bana hak veriyorsanız rica ediyorum: Lütfen elimizi taşın altına doğru uzatmaya çalışarak bu işe sahip çıkalım.

Sizlerden beklentim şudur: Radyoda, TV’de, gazetede, çevrenizde kısacası her yerde gördüğünüz, duyduğunuz dil kullanımıyla ilgili her türlü densizliği, çirkinliği, aymazlığı yazışmalığımıza aktarıp tüm okuyucularla paylaşalım. İlgili kişi, kurum veya kuruluşlarla iletişime geçelim. Yorumlarımzı ekleyelim. Daha önce yapmış olduğumuz bu tür etkinliklerin hemen hemen hepsi amacına ulaşmış, eleştirilerimiz doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Yine aynı başarılara imza atacağımıza, gürleşen sesimizce yankı bulacağımıza eminim. En azından gelecek günlerimizde geriye dönüp baktığımızda “Ben bu iş için çaba harcadım.” diıebilemenin huzurunu yaşayabilelim. Elbette temiz, duru ve bizim dilimizle.

Zaman, bir elin nesi var diyenlere karşı ellerimizi birleştirip sesini çoğaltmamızın zamanıdır. Bu birliktelikte, bu sevdada yerinizi almanız dileğiyle.

En içten sayglarımla
Tahsin MELAN

En son Tahsin MELAN tarafından Prş Ksm16, 2006 17:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Çok sayın Tahsin Melan Beyefendi;
Bu güne kadar yürütmekte olduğunuz bence kutsal görevinizdeki çabaları
takdir etmemek mümkün değil. Her şeyde olduğu gibi bu alanda da dünyanın en
güçlü ve en sistematik yapılı diline sahip oluşumuzu anlamamakta ısrar eden
zavallı kafaları uyandırmak için gayretlerinizi hayranlıkla izleyen bir
ülküdaşınız olarak her faliyetinizde var olduğumu bildirmek için bu
satırları size aktarıyorum.

Yetişkin eğitimi alanında 54 yıldan beri, inatla süren mücadelemde ilk ve
tek odak amacım Güzelim Türkçe'm olmuştur. Bu güne kadar ki bireysel
mücadelemi ayni ülküde birleşeciğim diğer dostlarla ve özellikle sizinle
bütünleşerek sürdürmekte huzur ve gurur duyacağımı belirtmek ister, kalbî
saygılarımın kabulünü dilerim.

Av.M.Ergun Zoga
532 4247098
zoga@zoga.org
www.zoga.org
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Tahsin Bey, merhabalar! Nasılsınız? Ortak yaramız Türkçemiz! Ne yazık ki
Türk aydınlarının bir bölümü ve halkın önemli bir çoğunluğu kültür
konularından habersizler ve ciddi anlamda bilinçsizlik var. Gerçekten de
Türkçemiz konusundaki duyarsızlık ve bozulma bütün sınrları aşmaya başladı.
Benim önerim öncelikle, bu konuda duyarlı olan tarafları bir araya
getirmenin yollarını araştıralım. Bir toplantı olmalı ve bu konudaki
öneriler tartışılmalıdır. Bendeniz 10 Kasım Atatürk'ü anma günü dolayısıyla
Gazi Üni. Mesleki Eğitim Fakültesinde "Atatürk ve Türkçe Bilinci" konulu bir
konferans vermiştim. Uygun görürseniz, kamuoyu ile paylaşabiliriz. Yazımı
sunum metni olarak ekte gönderiyorum.

Selam ve muhabbetle...

Doç.Dr. Ertuğrul YAMAN
Gazi Üniversitesi
Mesleki Eğitim Fakültesi
Beşevler/ANKARA

Yukarıda adı geçen Atatürk ve Türkçe Bilinci sunumu ile ilgili bölüm bağlantısı için lütfen tyklayynyz. :
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
From: "doguc000" <nurcihan@planet.nl>
To: <tahmel@hotmail.com>
Sent: Thursday, November 16, 2006 5:42 PM
Subject: Re: Davet ve rica

Sayın Melan,
Dilimize sahip çıkalım, evet.
Bence kişisel olarak uyarılan kişi, kurum ve işletmeler, bunu yeterince
ciddiye almıyorlar.
Malûm, ülkemizde bireyin önemi pek yoktur.(Tanınmış kişiler dışında)
Önerim, uyarıların bir dernek, kuruluş olarak yapılmasıdır.
O zaman daha etkili olacaktır.
Selamlar,
Nurcihan
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Nurcihan, "ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" uyarınca yorum yapma gereği duymuyorum. Kınamalar bölümünü incelerseniz hemen hemen tüm eleştirilerimizin ve kınamalarımızın ses getirdiğini göreceksiniz. İşte size bir örnek.

Başkalarının yapacaklarını beklemektense gücümüzün yettiği, aklımızın erdiğince birşeyler yapmanın gururu ve huzurunu paylaşmak ve yeni icraatlarda bulunmak, buluşmak umuduyla.

Kendine güveni olmayan güçlülerden olup kaybetmeye mahkûm olmaktansa; en zayıf anımızda bile güçlü olabilmek, kazanma şansımızı artırabilmek için kendimize olan güvenimizi elden bırakmamamız gerekir. Başarının sırrı sanırım burada gizli.

Saygılarımla
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 106
Alıntıyla Cevap Gönder
Pir Sultan edasıyla sesleniyor bu davada desteğimi sürdürüyorum.

Koyun beni dil aşkına yanayım
Dönen dönsün ben dönmezem sevdamdan
Sevdamdan dönüp dilsiz mi kalayım
Dönen dönsün ben dönmezem sevdamdan
Kullanıcı kimliğini gösterZ. Şakiroğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Dilim ONURUMDUR.Onurumdan ödün veremem.
Biz bu çerçevede bir çalışma başlattık)belki örnek olur)Yaşadığım kent de belediye başkanı ile oturup konuştum.Başkan oldukça duyarlıdır.Türkçe tabela asan işyerlerinin açılışını Tarsus Belediye başkanı burhanettin Kocamaz kendisi yapıyor.Türkçe ad konması konusunda uyarılarını yapıyor.Yetkileri ölçüsünde özen gösteriyor.Türk geçinen belediye başkanlarının tamamı aynı duyarlılığı gösterse ciddi temizlik olur
Kullanıcı kimliğini gösteryoruk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
----- Original Message -----
From: "HALİL YAŞAR REHBERGAZETE" <halilyasar@rehbergazete.com>
To: <tahsinmelan@dilimiz.com>
Sent: Tuesday, January 02, 2007 1:17 PM
Subject: Re: İSTANBUL BİLGİ ve BİLKENT UNIVERSITY

Merhaba

Sn. Tahsin Melan

Gazetemizin bilgi mailine yollamış olduğunuz türkçe ile ilgili mailleri bir süredir takip ediyorum. Sitenizi ve yorum sayfalarınızıda inceliyorum yapılan yorumları da okumaktayım. Bazı üniversitelerin siteleri ile alakalı ingilizce sayfa eleştirilerinizi okudum ve aynı eleştiriye gelen yorumları da okudum. Dilimize gereğince önem verilmdiği konusunda sizinle hemfikir olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak bu duruma yol açan sebepleri ortaya doğru koymadan sadece sonucu yargılamak ne kadar doğrudur acaba. Bence bu sebepleri doğru bir bakış açısı ile ele alır sebeplerden yola çıkarak neticeleri yargılar isek çözümlerinide o derece gerçekçi ortaya loyma şansımız olur yoksa yaptığınızı taktir etmek le beraber havanda su dövmekten öteye gidemiyeceği kanaatindeyim.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Halil YAŞAR
İmtiyaz Sahibi

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Yaşar,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Size hak vermiyor değilim. Ama ben yine de elimden geleni yapmaya çalışıyor, sizleri de buna davet ediyorum. İnanıyorum ki herkes üstüne düşeni yapsa sorunlar bizleri yıldıramayacaktır.

Maillerimizde yabancı sözcükleri kullanmanın yanı sıra en basit yazım kurallarına bile dikkat etmezsek, üstümüze düşeni yapmaktansa birilerini suçlamaya devam edersek dediğiniz gibi havanda su dövmenin dik âlâsını yapmış oluruz. Oysa "Bu konuda ben ne yapabilirim?" sorusuna olumlu yanıtlarla yaklaşırsak, havanda dövülen suyun sıçrayıp birilerini ıslatacağını mutlaka göreceğimize inanıyorum. Bir dama bile olsa sıçrattığımız suyun hikmetinden sual olunmayacağına eminim.

Siz de bir damla katkıda bulunmak isterseniz sitelerimizin tanımlıklarından birini gazetenizin bir köşesine iliştiriniz. İliştiriniz ki hem sizin bu konudaki duyarlılığınız yansısın, hem de bu dile gönül verenler bu ortamdan daha fazla yararlansın.

Bunu bizden esirgemeyeceğinizi umar saygılarımı sunarım.

Tahsin MELAN

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Halil YAŞAR; bu gidişle sizlerin yakın bir zamanda ''havanda dövecek su bile bulamayacağınızı'' dostane selamlarımla iletirim.

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın YAŞAR. gösterdiğiniz ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederim.

Bizleri kırmadınız. Gazetenizde (REHBER GAZETE http://rehbergazete.com ) site tanımlığımızı yayınlamakla desteğinizi esirgemediniz. Bu tür yaklaşımlar bizlere daha çok güç ve çalışma azmi vermektedir. Sağ olun.

Saygılarımla

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Melan,
Her Tükçe sevdalysy gibi ben de dilimizdeki bozulmadan her geçen gün daha fazla rahatsyzlyk duymaktayym. Tüm görsel ve i?itsel ileti?im araçlarynda, günlük yazy?malarda, tabelalardaki isimlerde yozla?mayy gördükçe inanyn sinirden mideme kramp giriyor.
Hangi birini sayayym ki? Örnekler saymakla bitecek gibi de?il. ?u anda aklyma geliveren en basit örnek dilimizdeki "ve" yerine kullanylmakta olan "&" i?areti. Geçenlerde gördü?üm bir tabelada "Kuaför Hasan & Mehmet" benzeri bir ?ey yazyyordu. Sanyrym Hasan New Yorklu, Mehmet de San Fransiskolu, o yüzden de "ve" yerine "&" kullanmayy uygun görmü? olmalylar diye dü?ünüyorum. Daha önce özellikle reklam yazarlarynyn dilimizi kirletenlerin ba?ynda geldiklerine ili?kin bir yazy yazmy?tym ve "D&R" ismini örnek vermi?tim. "Yddaa" ismi de buna bir örnek. Yeni yapylan yerle?im merkezlerine verilen Yngilizce isimlerden ise onlaryn neredeyse Londra'da ya da New york'ta olduklaryny sanyyoruz.
Türkçemiz, her istedi?imizi ifade edebilece?imiz mükemmel bir dilken bu Amerikanca özentisinin bir tek açyklamasy oldu?unu dü?ünüyorum:
Emperyalizme, özellikle de ABD emperyalizmine kar?y tüm ülkelerde bir dönem ulusalcy akymlar geli?ti. buna çare olarak emperyalizme yeni bir isim bulmak, onu yeni bir isimle "yutturmak" gerekiyordu. Böylece "globalle?me" ortaya atyldy. ("Küreselle?me" yerine "Globalle?me" sözcü?ünü burada özellikle kullanyyorum.) ?imdi soruyorum: E?er bu "globalle?me" denen ?ey emperyalizmden farkly bir ?ey ise neden "Türkçe" bir türlü globalle?emiyor da hep globalle?en "Amerikanca" oluyor? Dünyayy yöneten büyük patronlar, bir ülkeyi ele geçirmenin önce dilini ele geçirmekle mümkün olaca?yny gayet iyi biliyorlar. Sömürü pastasyndan pay kapmaya çaly?an, paradan ba?ka de?er tanymayanlar da buna göz yummaktan da öte adeta çanak tutuyorlar.
Hani bir söz vardyr: "Herkes kapysynyn önünü temiz tutarsa sokak temiz olur" diye.
Ben de kendi çapymda bir çözüm buldum:

Yabancy isimli yerlerden aly?veri? yapmyyorum ve bunu da içeri girip kendilerine söylüyorum.

Ne dersiniz? Bir küçük öneri...
Kullanıcı kimliğini gösterAtilla Eşen tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Re: Bir öneri
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Atilla E?en demiş ki:

Yabancy isimli yerlerden aly?veri? yapmyyorum ve bunu da içeri girip kendilerine söylüyorum.

Küçük ama anlamy büyük bir öneri. Bu söze ba?ka ne ekleyebiliriz ki?

Sayyn E?en kendi adyma sizi candan kutluyorum. Yyllardyr elimden geldi?ince bunu uygulamaya çaly?ty?ymy bilmenizi isterim.

Saygylarymla

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
Atilla E?en demiş ki:

Sanyrym, hayatymda öylesine bir defa girmi?tim; ama yemek yememi?tim, Mc Donald's'ta. (Sanyrym do?ru yazdym.) Türkçe ve Türklük bilinci olu?tuktan sonra, bu Amerikan dükkânlarynyn önünden geçerken içimde bir sinir olu?uyor. Bu sinirden sonra gidip Ahmet Amcalardan, Mehmet Amcalardan yiyorum yeme?imi, içime sine sine.

Carrefour'dan aly?veri? yapmaktansa, Giyim Dünyasy'ndan, Aly?veri? Dünyasy'ndan aly?veri? yapmayy ye?lerim.

Çok reklam yaptym, farkyndayym; ama genel a? (internet)'dan aly?veri? için de, hiçbir zaman "estore"den aly?veri? yapmadym, "hepsiburada" varken.

Saygylar.
Kullanıcı kimliğini gösterOnur BALCI tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
[quote="Onur BALCI"]
Atilla Eşen demiş ki:

[b]
Çok reklam yaptım, farkındayım;

Saygılar.

Değerli dostum.

Kaygılanmaznıza gerek yok. Dilediğiniz kadar reklam yapın, yeter ki; kendi kendi insanımızı ve dilimizi algılatan yerlerden olsun....

Nasılsa lisan, öyledir insan....

Selamlar ve saygılar

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2