Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Tamamı büyük harfle yazmanın anlamı...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
İnternet (bilgisunar) yazım dilinde gerçek hayattaki konuşmalarımızdaki gibi sesli ifadeler olmadığından her durum için çeşitli simge ve görgü kuralları zaman içinde gelişmiş. Bunlardan biri de bağırmak eylemini karşılayan "tamamı büyük harfle yazılan" yazılardır. Başka şekilde bağırdığınızı ifade etmezsiniz, ya da bununla bağırdığınızı ifade edersiniz.

Bu siteye baktığımda her tartıştayın adının, bazı başlıkların tarayıcı çubuğunda görünen başlığın hep tamamı büyük harflerle yazılmış. Eminim bunu bilerek yapmadınız, sonuçta bu siteyi kuran ve etkinliğiyle yaşatanlar bir felsefe bir düşünce savunucularısınız ve gayet haklı, samimî ve ciddi bir iddia/düşünce savunan kişilerin savundukları şeyi bağırarak söyleyeceklerini sanmıyorum. İddiasının haklı olduğunu düşünenler işini sakin ve ciddî bir şekilde konuşmayı tartışmayı yeğleyen kişilerdir benim gözümde. Buradakilerinde öyle olduğunu düşünüyorum. Benden iyi bilinir ki, aşırı tavırlarda bulunan ve iddiasını bir karşı çıkışla sürdüren kişiler, o savla henüz tanışmış olanlar tarafından, yâni dışarıdan büyük tepkiye ya da daha kötüsü büyük bir ilgisizliğe ve ciddiye alınmamaya mâruz kalırlar. Benim gördüğüm kadarıyla da bu site de dilimizi, kendinden ve dilinden biraz uzaklaşmış çevremize, halkımıza, kendimize zorlamadan bir ciddiyet ve kararlılık içerisinde geri sunmaya çalışıyor.

Bu nedenden ötürü Sayın Tahsin Melan'dan konuyla ilgilenip sitenin yeni gelen kullanıcı ve konuklara böyle bir yanlış anlamayı tetikletmemesi için başlıkları ve diğer şeyleri düzeltmesini öneriyor ve ricâ ediyorum.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Bu siteye baktığımda her tartıştayın adının, bazı başlıkların tarayıcı çubuğunda görünen başlığın hep tamamı büyük harflerle yazılmış. Eminim bunu bilerek yapmadınız

Sözünü ettiğiniz kural doğrudur. Ama bu başlıklar için geçerli değildir. Kural, kişinin yorumuyla, anlattıklarıyla ilgilidir. Bu konuda defalarca yazdım ve uyarılarda bulundum. Dolayısıyla bu tür yazım kullanılmıyor. Kullananları özel iletilerle hep uyarmış gerekli değişikliği yapmalarını rica etmişimdir. Gereken de yapılmıştır. Buna rağmen hâlâ inatla büyük harfle yazmaya çalışanlar var. Ben de inatla onların yazısını tek tek yeniden yazmak zorunda kalıyorum. Buraya katılan seçkin kişilere bir defa söylemenin yeterli olacağı inancındayım. İkinci defa hatırlatmanın saygısızlık olacağını düşündüğümden gereğini kendim yapıyor, düzenliyorum. Bunun böyle sürdürüleceğine de inanıyorum. Umarım bundan böyle bu konuyu ikinci defa hatırlatma gereği duymayız.

Büyük harfle yazmanın hele kırmızı renkle yazmanın ne demek olduğunu bildiğimizdendir ki ( http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?p=9118#9118 ) bağlantısında da görüldüğü gibi sabrın taştığı noktada bu yönteme başvurulmuştur. Bunu da anlamayanlar için ne denebilir ki? Büyük harfle değil çivi yazısı misali kazısanız yine bir şey ifade etmeyecektir.

Alıntıyla Cevap Gönder
Hmm, anladım, teşekkürler. Yine de bölüm başlıklarının da normal yazılmalarını şahsen tercih ederim, ilk görüntü açısından.
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar.

Benim gibi bir acemi avcıya sorarlarsa; kargaya, ''kara keklik'' derim.

Sanal ortamda büyük harflerle yazı yazmak kimileri için bağırmak demekmiş. Benim için değil efendim..
Bu kuralı koyanlar, herhalde İncil veya Kurân' yazmış sayılmazlar.

Ben yazı yazarken yerine göre büyük harf kullanmam gerektiği kanısına varırsam, yazarım o kadar!
Birileri bunu bağırmak kabul ederse; o, onun meselesi efendim, benim değil.....

Güvendiğimiz hisleriniz ''büyük harfle yaz'' derse, korkmayın beyler.
Dünyanın tersine döndüğü günümüzde; akıntıya ters yüzmekten kaçamazsak, doğru yerlere varılmaz.

Selamlar

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir gün beynamaz hocaya sormuş:

-Hocam, hocam... abdestsiz namaz kılınır mı?

Hoca şaşırmış, sonra cevabını vermiş.

- Hiç öyle şey olur mu? Kılınmaz elbette.

Beynamaz şöyle bir durmuş ve...

- Valla hoca ben kıldı oldu...
...

Alıntıyla Cevap Gönder
Hehe, bu yazılı olmayan bir kural mâlesef, tıpkı sofradaki görgü kuralları gibi. Ahlâkî bir şey... Bu kurala bir yetke karar vermedi, kendiliğinden oluştu. Tamam, isteyen büyük harfle yazsın ama bu ister istemez BAĞIRMAK olarak algılanacaktır :) Ama o kadar da sorun değil zaten.

Süreci anlatasım geldi nedense: Önceden internetten görüşme için burası gibi "forum betikleri" yoktu; sohbet, tartışma vs. için IRC denen betik programları vardı. Orada kalın harflerle, buradaki süslü simgelerle ya da büyük ölçekli yazılarla metin yazamazdınız. Hatta yazıtipi bile seçemezdiniz. Sadece renkli yazabilirdiniz (teknoloji işte). Bu yazılmamış kurallar da o ortamlarda olageldi. ": )" ": D" ": P" gibi durum özetleyen simgeler de o ortamlarda oluştu. Farklı yerlerdeki kişilerle görüşmenin telefondan sonra tek yolu buydu (sonradan yahoo/msn iletmen -messenger- diye şeyler çıktı, ortalık cıvıdı :) ).
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili OktayD arkadaş.

Yukarıdaki yazınızda, büyük harf kullanma konusunda görüşlerinizi (daha doğrusu; başkalarının görüşlerini) buraya aktarırken, bizzat kendi elinizden çıkan yazıların biçimine de önem vereceğinizi umardım.
Başkalarının(hele de kendi küştürümden değilse), kendi değer yargıları ile getirdikleri görüş ve kuralları beni aslında pek ırgalamazken, hergün yazışma içinde olduğum sizin gibi bir dostun tavırlarını dikkate almadan geçemeyeceğim.

Yukarıdaki yazınızın ilk cümlesini aktarıyorum:
Hehe, bu yazılı olmayan bir kural mâlesef, tıpkı sofradaki görgü kuralları gibi. Ahlâkî bir şey... Bu kurala bir yetke karar vermedi, kendiliğinden oluştu.
...

Madem kurallardan ve adaplardan bahsediyoruz, yeri gelmişken size ve benzeri biçimde yazma alışkanlığı olanlara hitabetmek istiyorum.

Bakın sevgili dostum:

1.
Burada, hem de cümle başından selam yerine kullandığınızı <b> muhatabınızı (yâni okuyanları) ciddiye ve gâle almadığınızı gösteririr.
Ciddi bir ortamda ve özellikle ciddi bir meselede muhataplarınızı da ciddiye almak ve onlara saygın bir biçimde hitap etmek davranış kurallarının başında gelir.

Burada <b> demek yerine; ''evet'', ''arkadaşlar'', ''sitedaşlar'' veya ''dostlar'' vs. gibi bir cümle başlangıcı, edep kurallarına uygun olurdu.

2.
Dünyanın birçok kesiminde genel adap kurallarından biri olan sofra kuralları ile yazışmadaki kuralları birbiriyle kıyaslamayın. Bu elma ile armudu beraber tartmaya ve satmaya benzer ki; aklı selim birisine asla satamazsınız.
Kaldı ki; Araplar, Hintler ve Afrikalılar vs. kaşık yerine parmakları ile bandıra bandıra yerler yeğmeği.
Bize göre adap dışı görünen bu tavır, onlar için bir yemek kültürüdür. Kalkıp da bunu genel anlamda karalamak ne haddimize!
Bizler öyle yapmayız, o kadar...

İstediğiniz yerde büyük veya küçük harfle yazın, yeter ki; karşınızdakini ciddiye alır biçimde yazın.

Selamlar
Kullanıcı kimliğini gösterKederli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Kederli, ne yazsam karşı çıkıyorsunuz. Ne yaptığınızı anlamadım. Böyle şeylerle karşılaşmak istemezdim. şu uyduruk ve önemsiz şeylere takılıp tartışıyoruz ya, bana çok ilginç geliyor.

Tam tersi, ben karşımdakini kesinlikle ciddiye alıyorum, yanlış yorumlamışsınız. Ben bu şekilde gülüyorum, "hehe" bir gülümseme ifadesidir, "hahaha" gibi değil biraz daha sâkini. Yâni bunu eleştiri konusu yapmanıza çok şaşırdım. Ben "hehe" yerine "arkadaşlar, sitedaşlar" diye bir hitap kullanmayı hatta herhangi bir hitapta bulunmayı istemedim o an için. Canım hafiften güldüğümü ifade etmek istedi (tam da Sayın Melan'ın iletisini okuduktan sonra). Ben her seferinde gayet hoş bir niyetle bir şeyler yazıyorum ve bu siteye mahsus olarak, nedense, sürekli bir karşı çıkış alıyorum. Sorun ne anlayamadım.

2. paragrafınızda da aynı şeyi görüyorum.
Tâbi ki görgü kurallarıyla internet kullanım kurallarını karşılaştırmadım. Bu bir örnekti, benzetimdi, simgeydi. Bir şeyi anlatmak için çoğu zaman örneğe gidilebilir. Oradaki benzetilen şey, görgü kurallarının insanların kendi aralarında, bir yetke olmaksızın oluşması ile internet kurallarının oluşmasının aynı sürece dayanmasıydı. İki farklı kavramın ortak bir yönü... Bir düşünelim. Sizce başlıkta neyden bahsediyoruz? Büyük harfle yazmanın anlamından... Peki, ben iletimde bu konunun neyine değindin? Kuralların nasıl oluştuğuna ve geliştiğine... Bu kadar. Buradan görgü kurallarını tamamen internet kurallarına benzettiğim anlamının çıkarılması için ya fazladan bir çaba harcamanız ya da o cümleyi tek başyna önceki cümleler olmadan değerlendirmeniz gerekir. Öyle umuyorum ki beni yanlış anlamak için bilinçli bir çabanız yoktur; umarım sadece tikel (indirgemeci) bakmanın yanı sıra tümel (bütüncü) bir bakış açısıyla da bakmayı zaman zaman unutuyorsunuzdur.

Not: Özellikle sitenin etkin kullanıcıları bana böyle davranınca insan tüm siteden ister istemez soğuyor, oysa ne iyi bir ortam...
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Haklısınız OktayD dostum, haklısınız....

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli DilSevdalıları,

Yazışmalıklarda büyük harflerle yazılan yazıların hangi anlama geleceği genel kural olarak bilinmekle beraber, yazıyı yazanın niyetine göre de başka anlamlar da ifade edebilmektedir.

Öncelikle dikkat etmemiz gereken durum, sayın kederlinin dediği gibi "kişi büyük harflerle yazmak" gereğini duyuyorsa yazmalıdır. Bunu hiç kimsenin engellemeye hakkı yoktur. Bazı yazışmalık mensupları ise (kurallaştırılmaya çalışılan) bilmediklerinden dolayı yazılarını büyük harflerle yazmaktadırlar. Bu tarz yazıların sahipleri zaman içinde nasıl yazılması (kurallaştırılmaya çalışılan) gerekiğinin farkına varacaklardır. Burada söz konusu olan büyük harfle yazı yazma konusu ise gerçekten dikkat edilmesi gereken bir husustur ki, sıklıkla bağırarak konuşma, düşüncelerini (zorla) benimsetme gereğini duyanlar bunu yapmaktadır. Bizim yazışmalığımızda buna gerek olmadığı gibi, müsaade edilmesi de söz konusu değildir. Bazı durumlarda sayın kederlinin dokunduğu tarzda "Ben yazı yazarken yerine göre büyük harf kullanmam gerektiği kanısına varırsam, yazarım o kadar!" ifadesine kim hayır diyebilir! ANLAYANA SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ!
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Tamamı büyük harfle yazmanın anlamı...
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2