Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
ALO
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 02 Mar 2005
Bildiriler: 6
Şehir: Frankfurt / Main
Alıntıyla Cevap Gönder
Biliyor muydunuz ?

Günlük telefon konuşmamızda çoğu zaman söylediğimiz ALO ..... kelimesinin nereden günümüze kadar geldiğini biliyor muydunuz ?

Alexander Graham Bell (1847-1922) Amerika, New York'ta yaşamış, telefonu icad eden bir bilim adamıdır (Mucit). ALO sözcüğü Alexander Graham Bell' in, asıl adı Alessandra Lolita Oswaldo olan sevgilisinin adının kısaltılmış şeklidir. Mucit ilk telefon hattını atölyesi ile sevgilisinin evine çekti. Alexander Graham Bell, bundan sonra her telefonla konuşmasında sevgilisinin adının ilk baş harflerini (kısaltarak) heceleyip söylüyordu.

Ortaya çıkan "Ale, Lol , Os " u zamanla daha da kısaltarak bu kelimelerin ilk harflerini kullanarak "ALO" demiş. Zamanla sevgilisi Graham Bell'i terkedince bir gün arayabileceği umudunu yaşatmak için, telefonunu ALO diye açıyordu. O günlerde hemen herkes, telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak ALO demeye başladı ve bu sözcük günümüze kadar geldi.

Süleyman Görgülü
goerguelue@yahoo.de
Kullanıcı kimliğini gösterSüleyman Görgülü tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Aşkın böylesi... Smile

Hemen sorumuzu soralım. Aşk Nedir?

"Aşk, insanlar için bir şeyler icat edip, ona sevgilinin adını vermektir." SmileSmileSmile
Site Sorumlusu

Kayıt: 03 Ekm 2004
Bildiriler: 28
Şehir: Tokat/Erbaa
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,

Aşk bana göre: Bir yolda giderken karşıdan karşıya geçmek, sevgi ise o geçtiğin karşı yolda uzunlamasına yürümektir.

Smile ne tanım ama Smile.

İyiçalışmalar...
Kullanıcı kimliğini gösterHasan AYDIN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Şaka !
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 02 Mar 2005
Bildiriler: 6
Şehir: Frankfurt / Main
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Selçuk bey !
Çok şakacısınız, Nekadar da gözlemci olsanız illaki olumlu veya olumsuz
her konuya cevap vermek zorunda degilsıniz.
Saygılar.
Kullanıcı kimliğini gösterSüleyman Görgülü tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 03 Ekm 2004
Bildiriler: 46
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir çok aşk hikayesi duymuştum fakat bu hikaye daha da bi hoşuma gitti. Her açtığında ALO diye sevgilisini beklemesi... Cidden duygu yüklü..
Kullanıcı kimliğini gösterirfaN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 03 Ekm 2004
Bildiriler: 64
Şehir: istanbul
Alıntıyla Cevap Gönder
Telefon ile ilgili 2001 yılında kendi yaptığım bir siteden alıntı ile bu sözlere katılmak isterim.

"Bay Watson, buraya gelin size ihtiyacım var." 7 Mart 1876 günü Profesör Alexander Graham Bell, deneylerini yürüttüğü evin bir diğer odasındaki asistanına böyle seslenmişti. Sesi sabırsızdı, çünkü üzerine asit dökülmüştü ve yardıma ihtiyacı vardı. Gayet sıradan görünen bu cümlenin tarihe geçmesine sebep olan olay ise, ünlü mucidin Bay Watson'u farkına varmadan telefon aracılığıyla çağırmasıydı.
Profesörün sesi cızırtılı, bugün telefonda duymaya alıştığımız gerçek insan sesinden çok uzaktı. Ama Bell ve Watson doğal olarak sevinçten kendilerinden geçmişlerdi. Rüyaları gerçekleşmiş, telefon çalışmıştı! İnsanoğlunun yüzyıllar boyunca uzak yerlerle haberleşmeyi sağlamak için verdiği uğraş, sonunda başarılı olmuştu. Profesör Bell bu olaydan sekiz ay sonra ilk gerçek telefon görüşmesini Cambridgeport'daki asistanıyla yaptı. Aralarındaki uzaklık 3 kilometreydi. Profesör Bell, patentini aldığı telefon adlı buluşunu ABD'nin ünlü telgraf şirketi Western Union'a 100 bin dolara satmayı önerdi. Ancak şirket bu "saçma fikrin hiçbir işe yaramayacağı" kararına vararak öneriyi reddetti. 1877 yılında Profesör Bell buluşuna sermayeleriyle destek olan iki ortağıyla birlikte Bell Telefon Şirketi'ni kurdu ve aynı yıl telefon kullanıma girdi.
Telefon başlangıçta korku ve şüpheyle karşılanmıştı. Bell ve Watson uzun mesafeli görüşmeler yaparak bu yeni buluşu tanıtmaya çalışıyordu. Halkın bir bölümü bunun bir hile olduğunu düşünüyor, kimileriyse telefon alıcısından gelen sesin sağırlığa ve deliliğe yol açacağını söylüyordu. Rekabetten endişelenen telgraf şirketleri de bu söylentileri körüklüyorlardı. Ama telefon galip geldi. Amerikalılar telefonun kolaylığına ve çekiciliğine kapılmışlardı; on yıl içinde abone sayısı 150 bine ulaşmıştı bile. Peki Neden Alo

İstanbul'da ilk telefon 1881 yılında, Soğukçeşme'deki eski telgrafhane binasıyla Yeni Cami Postahanesi arasına çekilen hat, Türkiye'deki ilk telefon hattı oldu. Ardından İstanbul'daki kimi kurumlar arasında, çok sınırlı sayıda da olsa, bazı hatlar çekildi. Ancak Osmanlı İmparatorluğu'nda telefonun yaygınlaşması pek kolay olmadı. Bunun nedeni, Sultan II.Abdulhamit'in birçok yeni icat gibi, telefondan da pek hoşlanmamasından kaynaklanıyordu. Tahttan indirileceği kuşkusuyla hastalık derecesinde şüpheci olan padişah telefondan da uzun süre çekindi.

"Sultan Hamid bu icattan hoşlanmamıştı. Ona şehirde umumi telefon tesisatı kurdurmak, bir ihtilalci şebekesi kurulmasına müsaade etmek gibi gelmişti. Hainler yerlerinden kımıldamadan birbirleriyle fısıl fısıl uzaktan konuşacaklar, tertibat alacaklar; bir gece evlerinden çıkacaklar, randevu yerinde buluşacaklar, Padişah'ı kovacaklardı."*
1908 yılında II. Meşrutiyet'in ilanından sonra telefon yasağı kaldırıldı. Ertesi yıl, hatları, sadece bakanlıklar ve devlet daireleri tarafından kullanılan bir santral açıldı. Yıllardır telefonun yararlarını duyan ama yasak nedeniyle onu tanıyamayan İstanbul'lularda doğal olarak bir "telefon hevesi" başlamıştı. Bu sıralarda kimi kurnaz tüccarlar ellerine ne geçirirlerse insanlara telefon adı altında satmayı başardılar.
Telefonun serbest bırakılacağı haberleri basında yer alır almaz, yabancı dildeki "Alo" ve benzeri telefon sözcüklerinin Türkçe karşılıklarının ne olacağı sorunu çıktı. Kimi mizah dergileri "Hu" ya da "Yahu"yu öneriyor, "kim o" denilmesini ortaya atanlar çıkıyor ve konu hararetle tartışılıyordu.

Saygılar

Bu bilgiler 2001 yılında yaptığım kendi sitem cepweb.4t.com adresinden alınmıştır.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Kayıt: 29 Ekm 2004
Bildiriler: 1514
Şehir: Frankfurt
Alıntıyla Cevap Gönder
Teşekkürler Süleyman Bey.

Yine bizlere ilginç bir konu sundunuz.

Biz ALO diyoruz. Almanlar bunun önüne "H" ekleyerek söylüyor. Bu neden acaba? Sanırım bunun da ilginç bir açıklaması olmalı.

Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
ALO
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2