Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Kültür bakanlığı rezaleti
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
T.C. Kültür Bakanlığı'nın İçel Tarsus'taki 75. Yıl Kültür Sitesi girişinde şunlar yazıyor ''KÜLTÜR CİNEMA CAFE'' ben her önünden geçtiğimde bunu yazanlara değil bakanlık bürokratlarına anam dilinde gönderimlerde bulunuyorum doğaçlama olarak.
Kullanıcı kimliğini gösteryoruk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba yöredeşim(*),
Bence, bakanlığa bir kınama iletisi yazılabilir... Doğal olarak "cafe"ye de...

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Yörük, adyny etti?iniz yer özel bir i?letme mi yoksa Kültür Bakanly?y'na ba?ly bir yer mi? Buna dikkat etmemiz gerekir.

E?er bakanly?a aitse bir foto?rafla belgeleyebilir misiniz?

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Evet burası tamamen T.C.Kültür bakanlığına ait. İşin garibi adı geçen kültür cinema ca fe yi milli eğitimin öğretmenevi işletiyor. Biz yerel bir gazete köşesinde uyardık dedikki ''yanlışlığı düzeltin aslı cultur cinema cafe olmalı'' diye kimse umursamadı umursamazda. Çünki buralarda bin yıllık içel adını mersine çeviren yapı işbaşında. Fotoğrafını çekeceğim size iletirim.
esenlikler
Kullanıcı kimliğini gösteryoruk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Re: Kültür bakanlığı rezaleti
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
yoruk demiş ki:
... bir gazete köşesinde uyardık dedikki ''yanlışlığı düzeltin aslı cultur cinema cafe olmalı'' diye kimse umursamadı umursamazda.

Bir yanlışlık olmalı bu ifadenizde... Anlayamadım...
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
Olayla ilgili "ironi" yapılmış anladığım kadarıyla.

"Culture Cinema Cafe" ifadesi çok yakışırdı (!).
Kullanıcı kimliğini gösterOnur BALCI tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence çok yerinde bir örnek ve bir o kadar da etkili olması beklenilen bir uyarı olmuş.Yazık ki bir boşvermişlik içinde akıp gidiyoruz.Kültür Bakanlığı dikkat etmezse sonrasını düşünmek bile istemiyorum.Sayın Yörük eğer imkanınız vasa bu konuyu sık sık dile getirin.Bir şekilde duymak zorunda kalsınlar.Bazen parmağımızı gözlerinin içine sokmak gerekiyor.Saygılar...
Kullanıcı kimliğini gösterNazife BESLER tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
resimler
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder

Varan 2
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 35
Alıntıyla Cevap Gönder
Millî Kütüphane'de gerçekleştirilen bir sempozyuma gittiğimde dikkatimi çeken konuları sizlerle paylaşmak istiyorum: Kütüphanenin simgeyazısında (imlek-logo) "National Library" yazısının bulunmasına oldukça üzüldüm. Bir yanlışlık olabileceğini düşündüğüm için eve gelip ağ sayfalarından denetledim. Gerçekten simgeyazıda "National Library" yazıyor. Ben adı "Ulusal Belgelik" olabilir mi diye düşünürken karşıma bunun çıkması ise acıklı-gülünç bir durum. Esen kalın.

Yine kütüphanenin konferans salonunda ise yer adlarının altında yabancı dildeki karşılıkları yazıyor. Bence bu bir ezikliktir. Esen kalın.
Kullanıcı kimliğini gösteryargıç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 38
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili dostum, bu da gösteriyor ki dilimizde yapılan yozlaşmalar kamu kurumlarımıza da yansımış. Devlet kurumuna bağlı bir yerde bunları görmek hakikaten de çok kötü.

"Clup'ınız batsın Sizin "
Kullanıcı kimliğini göstermiba tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Onur BALCI demiş ki:
Olayla ilgili "ironi" yapılmış anladığım kadarıyla.

"Culture Cinema Cafe" ifadesi çok yakışırdı (!).

Ev adresi de Dandik sok. 00 numara , şey pardon 100 demek istemiştim.

Selamlar

Bildiriler: 99
Alıntıyla Cevap Gönder
Resimler bende görünmüyor.

Bildiriler: 165
Alıntıyla Cevap Gönder
Sürüm den kaynakmaktadır.Sürümünüzü bence değiştirmelisiniz !..

Bildiriler: 31
Alıntıyla Cevap Gönder
Ayrıca ingilizce de öğrenmeleri gerekiyor : clup değil, CLUB.

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba dostlar.

Aradabir açyk sözlü olmak faydaly olsa gerek.

CLUB kelimesini ele alalym.

Bildi?imiz gibi Türkçe yazyldy?y gibi okunan bir dil.

Adam kalkmy? CLUB demi? bir mekana.

Ben karacahil de?ilim, ama syradan bir vatanda? bunu duyup yazarken nasyl yazmaly?

Clup-Clab-Cylap

Culüp-cylab

Yoksa

Klap- kylap-Kylab?
...

Bu i?in içinden çykylmaz. Ve böyle yazylaryn hevesiyle ya?ayanlarda zerre kadar vatan ve milletseverlik veya milli de?erlere saygy göremiyoum. Yanly? anla?ylmasyn; amacym dil milliyetçili?i yapmak de?il asla.
Ha?a; bunlar ''Allah bir'' deseler, önce bir dü?ünürüm. Çünkü beyinleri kendi de?erlerimiz için de?il, ba?kalaryna heves ve imrenti için çaly?yyor.

Yahu insan bu kadar my yozla?yr?
...
Oldu olacak getirsinler Yngilizceyi, Franzyzcayy veya Almancayy veyahut bunlaryn bir kary?yk çorbasyny resmi dil yapsynlar, olsun bitsin!

Selamlar

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2