Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 16 Ksm 2007
Bildiriler: 38
Şehir: Mu?la
Alıntıyla Cevap Gönder
Çok vahim bir durum, bu konuda siyasilerimizin de müdahale de bulunması gerektiği kanaatindeyim.
Kullanıcı kimliğini göstermiba tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 23 Mar 2006
Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
TÜRKÇE'YE BYR HANÇER DAHA SAPLADI !

Yran'daki yrkçy Fars hakimiyeti Güney Azerbaycan Türklerine bir darbe daha vurdu ve "Türkçe" yayynlanan çocuk kitaplaryny yasaklady! Dünya Azerbaycanlylar Kongresi enformasyon merkezinin edindi?i bilgiye göre Yran Medeniyet Bakanly?y, Yran'yn bütün bölgelerinde, özellikle Güney Azerbaycan'da çocuklar için Türkçe yayynlanan masal ve destan kitaplaryna yasak getirdi ve yayynevlerini basymlary durdurmalary için uyardy. Yasaklanan kitaplar arasynda Yazyk Fatma, Yalancy Çoban, Tilki ve Karga gibi daha önce defalarca Türkçe basymy yapylan çok sayyda Türkçe çocuk kitaby bulunuyor. Yayynevleri yasa?a uymadyklary taktirde Yran'da bulunan ceza sistemine göre cezalandyrylacaklar.

ARAZ DERGYSY


Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 05 Şub 2008
Bildiriler: 44
Şehir: Ankara
Alıntıyla Cevap Gönder
İran Medeniyet Bakanlığı (İrşad-el İslami) Batı Azerbaycan'da bulunan Urmiye Çarşısı'nda "Türkçe" kullanımını yasaklayan yeni bir kanun çıkardı. Şövenist Fars rejiminin yeni çıkardığı kanunun 4 Aralık 1996'da çıkarılan aynı içerikli yasaya dayandırıldığı bildirildi.

Urmiye Türklerine ilan ve afişlerle yapılan bildirilerde 20 Ocak'a kadar bütün mağaza tabelalarından Türkçe sözlerin ve Latin alfabesi'nin kaldırılmaması durumunda, yasağa uymayanların kanun önünde hesap verecekleri uyarısında bulunuldu.

Güney Azerbaycan'da özellikle Urmiye'de ticaretle uğraşan Türklerin mağazalarında Türkçe ve Latin Alfabesi kullanımı çok yaygın. 2007 yılının Ağustos ayında da İran Ticaret Bakanlığı buna benzer bir karar çıkarmış ve tabelalarda, vitrinlerde, yerli üretim ve reklamlarda Türkçe'nin kullanımını yasaklamıştı. Ama Azerbaycanlı milletvekillerin yaptığı itirazlar sonucunda yasa lağv edilmişti.

İran'da 1979 yılında yapılan İslam Devrimi'nden sonra Avrupa kökenli sözlerin kullanımı yasaklanmış, ama aynı yasak Türkçe'ye uygulanmamıştı. Güney Azerbaycan'da bulunan ve ticaretle uğraşan Türkler mağazalarında Köroğlu, Babek, Settar Han gibi Türk tarihinin ünlü kahramanlarının isimlerini çok yaygın bir şekilde kullanıyorlar.
Kullanıcı kimliğini gösterSatılmış ÇALIK tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
İran'da Türkçeye Yasak!
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2