Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Atatürk'ü Anarken Onun Düşüncelerini Günümüze Uyarlamak
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 19 Şub 2005
Bildiriler: 289
Şehir: Yarımca-Körfez/Kocaeli
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar,


Eski Roma Cumhuriyeti’nin önemli devlet adamlarından Marcus Porcius Cato, yaptığı her konuşmayı “Carthago delenda est” diye bitirirmiş. “Kartaca yıkılmalıdır!”

Ne zamandır, konuşmalarını ağızlarından köpükler saçarak açık açık “Turkey must be destroyed” sözleriyle bitirmeye can atan nice kafalar var: “T.C. yok edilmeli!” Bundan adım gibi eminim. “Saddam yönetimi yıkılıp Irak’a demokrasi gelmelidir, İran’da yönetim biçimi değişmelidir” gibi söylemlerin, bu hedefe yönelik kafaların ürünü olduğunu anlamamak için ne olmak gerek?

*

Evet, Romalılar, Anibal’in önderliğindeki Kartaca’nın kendilerine ettiklerinden pek bunalmışlardı; Kartaca yok olmadan asla güvende olamayacaklarına inanıyorlardı. Peki ne yapmalıydı? Düşünüp taşındılar, Kartaca’nın Kuzey Afrikada’ki krallıklarını isyana kışkırttılar. Sonunda, bu krallıklardan birinin Kartaca’ya kafa tutmasıyla fitil ateşlenmiş oldu: durumu bahane eden Roma devreye girdi, uzun savaşlar sonunda Akdeniz’in sahibi konumundaki bu imparatorluğun varlığı yeryüzünden silindi.

Peki de, Türkiye Cumhuriyeti kimlerin çıkarına, şununa bununa taş koymuştur? Bu sorunun yanıtı, ülkemizin tarih çizgisindeki yerinde yatıyor. Bu çizginin hiç olmazsa 1800’lerden başlayan bölümüne bakmak pek çok şeyi anlamak için yeterli... Ve 1923, birilerinin hiç hazmedemediği tarih.

Geri zekâlı olmayan herkes biliyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılması, ancak ve ancak ‘Mustafa Kemal olgusu’nun yok edilmesiyle mümkün olabilir ve dolayısıyla hedefte bu olgunun bileşenleri var. Ve şu günlerde iyice su yüzüne çıkan çabalar işte bu yönde. Mustafa Kemal, tarihin gidişini değiştiren kişidir; bundan dolayı da o, ‘Atatürk Cumhuriyeti’nin yok edilmesinde sayısız çıkarları olanlara göre ilk hedefte olmayı hak etmektedir.

*

Ve 10 Kasımlar... Bu günler, Cumhuriyetimiz’in kurucusu Atatürk’ün anlaşılması, onun düşüncelerinin günümüze taşınması, uyarlanması için yeni yeni fırsatlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bize koca bir miras bırakıp gidişinin bir yıldönümünde daha da saygıyla, daha da sevgiyle anıyorum.

_________________
İnal Karagözoğlu
Kullanıcı kimliğini gösterİnal Karagözoğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 11 Arl 2010
Bildiriler: 23
Alıntıyla Cevap Gönder
Saygınıza tüm benliğim ile katılıyorum .

Ama niyetleri iyi anlayalım .

Artık , yok etme istekleri yok !?

Bunu başaramayacaklarını anladılar !!

Ama kontrolleri altında kalmamızı istiyorlar !!

Ve tabiki istedikleri oranda küçülerek !!

Her açıdan !!

Bilmedikleri tek şey 15000 yıllık tarihimiz !!

Ve her araştırmanın altından Türk insanına ait yüzlerce sembol ,yazı, kazıt ve kültür değerimizin çıkması !!

sevgimle ....
Kullanıcı kimliğini gösterİdris Kulaçoğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Atatürk'ü Anarken Onun Düşüncelerini Günümüze Uyarlamak
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2