Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Deportivo Taraftarların Türk Bayrağı Aşkı
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 15 Mar 2010
Bildiriler: 9
Alıntıyla Cevap Gönder
İlginç bir konu. Bir Türk olarak hoşuma gitti. Paylaşmak istedim.1906 yılında kurulan İspanya'nın köklü kulüplerinden Deportivo La Coruna takımının taraftarları her karşılaşmada tribünde Türk bayrağı açıyor ve gururla 'En büyük Türkiye' diye tezahürat yapıyorlar.

Peki bu olayın yaşanmasının sebebinin Barbaros Hayreddin Paşa'ya uzandığını da biliyor muydunuz?

İŞTE NEDENİ
Barbaros Hayreddin Paşa, Akdeniz'e hükmettiği sıralarda Avrupa'nın yarısına sahip, dünyanın en büyük hristiyan devleti olan İspanya'yı yaptığı baskın ve savaşlarla sarsmakta, binlerce İspanyolu esir almakta ve İspanyol işkenceleriyle öldürülen Endülüslülerin binlercesini de katliamlardan kurtararak gemileriyle Mağrip'e taşımaktaydı.

İşte bu sıralarda İspanya'nın yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları Barboros'a ve Türkler'e çeşitli konularda destek vermişler. Bu desteği içlerine sindiremeyen rakip kent Vigo Halkı ise ihanet saydıkları bu durum karşısında La Corunalılara 'Türkler' adını takmışlar. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigolulara Portekizlilere yakınlıkları sebebiyle 'hain' manasına 'Portekizli' yakıştırması yapmışlar.

İki komşu şehir arasında yüzyıllardan beri süregelen bu rekabet günümüzde ise özellikle futbolda kendini göstermektedir. Celta Vigolular, Deportivolulara, Türklere verdikleri destek nedeniyle; Deportivolular da Celta Vigolulara Portekizlilere yakınlıkları sebebiyle, 'Hain' yakıştırması yapmaya ve rakiplerince takılmış bu adları inadına ve zevkle sahiplenmeye devam etmektedirler.

Vigo şehrinin takımı Celta'da çok sayıda Portekiz taraftar derneği kurulmasına karşılık, La Coruna takımı Deportivo'da da ateşli Türk dernekleri kurulmuş. İşte bu sebeple Deportivo La Coruna'nın her oynadığı maçta sahaya asılmış çok sayıda Türk bayrağı görebilirsiniz. Celtalı futbolseverler derbi maçlarda "Türkler dışarı" diye tezahürat yaparken, Deportivolular da "En büyük Türkiye" diyerek gururla takımlarını desteklemektedirler.
Kullanıcı kimliğini gösterAykağan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Deportivo Taraftarların Türk Bayrağı Aşkı
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2