Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
KELİME NASIL ÜRETİLİR
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bu yazımda TDK nın yaptığı gibi hata yapmadan ,yabancı sözcüklerin Türkçe karşılıklarını üretmeye çalışmadan,akıntıya karşı kürek çekmeden,Türkenin yeteneklerini kullanarak,onun sığasını yeni kavramlarda elverişli hale getirmeye çalışarak,Türkçe ile neler yapılabileceğini az da olsa göstermeye çalışayım.
Türkçede ,başka milletlerin isimleri ilginç bir farklılık gösterir.
Örnek:Rusya kök RUS ek YA-İYE; yer memleket bildiren ektir.
Fransa,kök Frans ek A dır.
İngiltere kök ingiltere ek yoktur.

Yukarıda ki üç örnekte Türkçe ekler değildir,ne İYE ne A neden eksiz olması Türkeye uygun değildir.
Türkçede yer memeleket bildiren sözcük İL olmalıdır,(ildir)
Bu sözcüğü ek olarak kullanırsak
RUSİLİ-yada RUSİL
ALAMANİLİ yada ALAMANİL
FRANSİLİ yada FRANSİL-FRANİLİ-FRANİL

gibi Türkçeye uygun ülke isimleri üretme sığasına (poyansiyel) sahip bir dilimiz vardır.

Bu birkaç küçük örnek sözcük üretme meraknında olanlara yöntem olarak önerilir.
Re: TDK nın yeni sözcükleri
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
mithat yıldız demiş ki:
TDK sözlüğünden bir kaç örnek;
Bu iki sözcüğün karşılığında TDK nın üettiği iki karşılığı görüyoruz,
TDK dan daha doğru dürüst çalışmalar beklerdim,sokaktan geçen herhangi bir Türkçe bilgisi eksik kişiye bile sorsanız,sizeancak bu kadar saçma karşılıklar üretebilirdi..
Otobüs:Çok oturgaçlı götürgeç
İstiklal Marşı: Ulusal Düttürü

Sevgili Mithat;

Bence siz de tam bir araştırma yapmadan yazı yazıyorsunuz. Yukardaki sözcükler TDK'ya ait değildir, özleştirme çalışmalarını karalamak isteyen kötü niyetli kişiler ortaya sürülmüş, bunları zihinlere böyle aşılamışlardır.
Kullanıcı kimliğini gösteryağmur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Sayın yağmur
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın yağmur

Başka yazdığım şeyler de var, onlar hakkında da eleştirlerinizi duymak isterdim, ben Türkçe ne kadar yetenekli bunu araştırmayı öneriyorum,TDK yi ise çok acımasızca eleştiri,yorum, bunu hakediyorlar
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
katılıyorum size
Kullanıcı kimliğini gösterOgun ozer tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın ogun Ozer
Teşekkür ederim
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Arapçanın kelime köklerinin üç sesli olması;
Arapça başka di,llerde olmayan bir özellikler köklerde üç ses bulundurur,Bu seslerin özelliği ise türdeş olmasıdır,yani,tamamı sessizlerden oluşur,daha sonra da bu sessizlerin arasına sesliler belli bir düzenla dağıtılarak kavram ve ilişkileri karşıulayan kelimeler oluşuyor.
Türkçe bu aileye ait bir dil değildir,ve bunu iki dili karşılaştırınce hemen görebiliyorsunuz.
Türkçe kavram ve ilişki karşılığı olan sesler sesli ve sessizleri bir arada kullanıyor,bu nedenle Türkçe kavram ve ilişki karşılığı olan seslerin kökenini oluşturan sesler ik den fazla olamaz,olmamalıdır.
Köken dizilişi
Sesli -sessiz
Sessiz -sesli
Bu şekilde elde edilecek; 328 adet birinci derecede depo kök elde edilir,
8 çarpı 21 ve 20 çarpı 8 pemütasyonu olan depo köklerin mevcudadı 8 li dizilişler şeklindedir,bu dizilişlerin her bir küçük bütünlüğü içerisinde ortalama 3 veya 4 adet kullanılan kök bulunuyor,geri kalan artıklar günümüzde kullanılmamaktadır,
Örnek;
b-AL---h-AL---n-AL---v-AL
c-AL---j-AL---p-AL---y-AL
d-AL---k-AL---r-AL---z-AL
f-AL---l-AL---s-AL
g-AL---m-AL---ş-AL
bURADA EKLEDİĞİM al kökünden elde edilebilen köklerdir,görüldüğü üzere bunlarda ancak küöük bir kısmı kullanılıyor,diğer atıklar kullanılabilecek köklerdir.Bu artıklardan 2. dereceden kök üretebiliriz,üretilen kelimelerde Trkçeye uygun olacaktır.
Yansılama ( Yaslama)
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 135
Alıntıyla Cevap Gönder
İyi günler,
Artvinliler, yansılama sözcüğünü taklit etme eylemi için kullanırlar.
Yöre ağzında, yansılama kısaltılarak, ‘’yaslama’’ olarak da dillendirilir.
Sevgiler
Zafer Öztürk
Kullanıcı kimliğini gösterZafer Öztürk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Yansılama
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Zafer Öztürk

Bu sitede soruna doğru yaklaşan bir tutum sergilediniz,sizi kutluyorum,diğer arkdaşlar gibi akşamdan sabaha başka dillere ait bir kelimenin karşılığı bulup işte yaşasın ,Türkçe kalime buldum diye havalara sıçramıyorsunuz
KELİME MASIL ÜRETİLİR
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2