Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
GAZETELER
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Bazı Gazeteler Avrupa Baskısını Durduruyormuş!
Vah, vah, vaahhh. Millet kahrından ölecek. Kimin umrunda acaba?

Almanya'da yaşayan Türkler için gittikçe Türkçe olmaktan çıkıp Türkçe-Almanca karışımı melez yeni bir dil oluşmaktadır. Ben bu utanılası durumdan oluşan dile bir ad bile koydum: “Türk-çalmanca.” Evet, çalıntı sözcüklerle Türkçe konuşma gayreti almış başını gidiyor. Maalesef bu çirkin uygulama kimsenin yadsıyamayacağı kadar açık seçik kendini göstermektedir. Kafalarını kuma gömen yetkililer ancak Avrupa özentisinin verdiği teorik bilgilerle Avrupa’da yaşayan Türklere yönelmektedir. Yıllardır elle tutulur hiçbir girişimde bulunmamışlardır. Bunun sonucu olarak da uyum (sanırım sizin entegrasyon dediğiniz olsa gerek) sorunu yaşayanlar bu süreç içerisinde uyumun sadece Almanca konuşmakla hallolacağını düşünmüş olmalılar ki Türkçe hep geri plana itilmiştir. Gazeteler de haklı olarak arz-talep doğrultusunda satış yapamadığından bu sona sürüklenmişlerdir. Millet olarak okuma özürlü olduğumuzu bilmeyen kalmadı. Yıllardır öğrencilerime, evlerine gazete giren olup olmadığını sorarım %1 oranında bile olumlu yanıt aldığımı hatırlamıyorum. Almanca bilenlerin Türkçesinin daha güzel ve yalın olduğunu gözlemlemişimdir. O düzeydeki kişiler genellikle melez dil kullanmamaktadır. Almanca ve Türkçeyi karıştıran iki kesim vardır. Birinci grup burada doğup büyüyen çocuklar olup acı bir gerçek sonucu Türkçelerinin, sözcük dağarcıklarının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır (Önümüzdeki hafta köşemde bu konuyu işleyeceğim). İkinci gruptakiler ise çok ilginç, bir o kadar da komiktir. Özenti sonucu gelişen bir süreçten kaynaklanmaktadır. Bu kişiler genellikle Almancası zayıf olanlar ve Türkiye’den yeni gelenlerdir. Bu kişiler Türkçe konuşurken araya sağdan soldan duyduğu beylik Almanca sözcükleri sokuşturarak ezikliklerini örtbas etme, ya da ortama “entegre”(!) olduğunu gösterme gayreti içine girmeye çalışmaktadır ki bu da dili kirleten, piçleştiren en etkin nedenlerden biridir. Kaldı ki 3-5 duyarlı dil severin dışında bu sonuçtan pek şikâyetçi olan da yok galiba. Bazen “Acaba bizde mi bir anormallik var?” demekten kendimi alamıyorum.

Saygılarımla

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2