Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türkçe Karakter Sorunu
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 84
Alıntıyla Cevap Gönder
Selamlar

Ben yurt dışından katılıyorum gruba, klavyem "Q-Klavye" ve Türkçe karakterleri maalesef kullanamıyorum.

Sanırım bir program indirerek klavyemi "F-Klavye" gibi de kullanabilirmişim? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Bilgisunar/Genelağda ben de sağlıklı bir şekilde Türkçe yazışmak istiyorum.

Teşekkürler.
Kullanıcı kimliğini gösterGökmen Erdoğan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Erdoğan,

Yurt dışında olmanız o kadar önemli değil. Sorun sistemdeki ayarlamalarda olmalı. Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? Bunu belirtirseniz daha çabuk yöntem geliştirebiliriz. "F" veya "Q" düzen Türkçe yazmanız için öncül bir koşul değildir. Bende de "Q" düzen var ve Almanca, ama gördüğünüz gibi sorun yok. XP işletim sisteminde bu çok kolay. Umarım sizdeki de XP'dir.

Yapacağınız açıklamaya göre yardımcı olmaya çalışacağım.

Saygılar.

YAZIŞMALIĞIMIZDA HER SÖYLEDİĞİMİZ SÖZÜN DERS NİTELİĞİ TAŞIYACAĞI GİBİ YAZIM ŞEKLİMİZ DE ÖRNEK OLUŞTURACAKTIR. BU NEDENLE YAZILARIMIZI TÜRKÇE HARFLERİ KULLANARAK YAZMAYA ÖZEN GÖSTERELİM.

Aşağıdaki uygulama yardımıyla bu sorunu çözeceğinizi umuyorum.

En son Tahsin MELAN tarafından Pzr Oca14, 2007 20:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Alıntıyla Cevap Gönder
Selamlar

Ilginiz icin tesekkürler.Evet isletim sistemim Almanca Windows XP ve Q-Düzen.

Bu bilgiler dogrultusunda yardim edebilirseniz sevinirim.
Kullanıcı kimliğini gösterGökmen Erdoğan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Erdoğan, işimiz kolay olacak.

Almanca olduğuna göre yapacağımız işlemleri sizin bilgisayarın diline göre yazacağım.

En altta gördüğünüz "Start" (Başlat) gösterge çubuğunun öbür tarafında "DE" yazısını göreceksiniz.

1- "DE" üstüne geliniz ve farenizi sağ tıklayınız,
2- Gelen sıralamada "Einstellungen" (Ayarlar) üzerine gelip farenizi tıklayınız.
3- Bir tablo açılacaktır. Burada "Hinzufügen" (Ekle) düğmesini tıklayınız.
4- Yeni bir tablo gelecek (iki bölümlü, dil seçenek dizini var). Buradan "Türkçe" ve "Türkçe Q" düzenini seçiniz.
5- Seçim işlemi tamanlanınca "Übernehmen" (Uygula) ve "Ok" (Tamam) düğmelerini tıklayarak işlemi bitiriniz. (5. işleme geçmeden önce, eğer orada kullanmadığınız bir dil seçeneği varsa onu işaretleyip "Entfernen" (Kaldır) düğmesiyle silmenizi öneririm.)

İşlem tamamdır. Şimdi alttaki "DE" düğmesine farenizle tıkladığınızda açılacağını ve "TR" seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Onu seçerek Türkçe harflerinizi güle güle kullanmanızı dilerim. Rolling Eyes

Bu işlem sonucu Türkçe harflerin yerini bulmak size kalmış. Bazı harflerin de yerinin değiştiğini göreceksiniz. Bundan sonrası alışmaya bağlı.

Saygılarımla

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Çok ama çok teşekkürler.

Güzel Türkçemiz ile genelağda yazışmak ve bilişmek üzere.

Sevgideğer Tahsin Melan'a yardımlarından dolayı tekrar çok teşekkür ederim.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 38
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Erdoğan, bilgisayar size ait ise Ülkemizden Türkçe Windows XP paketi alabilirseniz bu sizin için daha iyi olacağı kanaatindeyim. İlla da Almanca sistemi kullanmanız gerekiyorsa da farklı yerel disklere kurup kullanabilirsiniz. Hem Türkçe Hem Almanca iki işletim sisteminiz olur.
Kullanıcı kimliğini göstermiba tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türkçe Karakter Sorunu
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2