Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömez, verdiğiniz haber beni de derinden yaraladı. Şaştım kaldım. Parmaklarım tuşlara zar zor basıyor. Çünkü, yazmak değil, haykırmak istiyorum. Türkçemizin gelişmesini, yabancı sözcük işgalinden korunmasını hiçe sayan bir avuç bilinçsizin yönetmelik yazıp dayatma uygulamasını haykırmak… Dayatmaya boyun eğmek zorunda kalanlara değil, yabancı hayranı, özentili insancıklara!.. Türkçenin yabancı sözcüklerce işgaline "yasal" güvence(!?) kazandıranlara!.. Buyurun birlikte haykıralım: Cankurtaran yok mu!

Sağlık Bakanlığındaki bazy yönetmelik yazarlarının dili kirlenmiştir. Bu kirlilik yalnızca kendilerini değil, toplumu da etkilemektedir. THE MINISTRY OF HEALTH OF TURKEY’de “sağlıksız” uygulamalar ortaya çıkmıştır. Kendilerine ivedilikle “dilkurtaran” gerekmektedir. Toplumda yerleştirmek için çırpındığımız Türkçe bilincine yönetmelik destekli yabancı dil özentisi bir hastalık gibi bulaştırılmıştır. Sağlık Bakanlığındaki bazı yönetmelik yazarlarının pek de sağlıklı işer yapmadığı ortadadır.

Şimdi, “Bu yönetmeliği buyuranlara tepki iletisi gönderelim.” diyoruz. Ben size ilgililerden gönderilecek yanıtı yazayım isterseniz: “AB ile olan görüşmelerin sağlıklı işleyebilmesi gerektiğinden, AB’ye giren ülkelerde bunun bir standardı olduğundan, ülkemize gelen yabancıların da okuyup anlayabileceği bir sözcük kullanılması gerektiğinden, bu konuda belirlenen uluslararası ölçütler olduğundan, İngilizcenin herkesçe bilinen bir dünya dili (!) olduğu gerçeğinin göz ardı edilemeyeceğinden, …-dığından , …-diğinden , …-duğundan ve de …–düğündün ötürü böyle bir yönetmelik hazırlanmıştır. Bu böyle biline ve sorgulamadan uygulana!”

Yüceler yücesi ferman buyurdular. Oldu devletlüm, anladık(!) Biz AB ilkelerinin üzerine titreyelim, Türkçe arkadan gelse de olur. Yılda ülkemizi ziyaret eden birkaç milyon turist okusun diye “Ambulans” ve “THE MINISTRY OF HEALTH OF TURKEY” yazalım, 73 milyon yurttaş okumasa da olur.

"Cankurtaran" yazsak yabancılar nasıl anlardı bunun ambulans olduğunu? Garipler “Nani nani nani!” sesinden anlamaya çalışırlardı. Ama devletlüm, bu yabancılar “Ambulans” yazısını okuyamazlar, sözcüğü özgün biçimiyle “Ambulance” yazmak gerekecek. Bir de onların araçlarında “kızıl ay” simgesi değil, “kızıl haç” vardır. Bu konuda da bir uygula(t)ma düşünüyorlar mı acaba? Merak ettim doğrusu.

Şimdi isterseniz bir tepki iletisi gönderin. Belki onlar bu konuda daha beceriklidir. Nasıl kıvıracaklarını görürüz hiç olmazsa…

Sözlerimizi Türkçe sevgisi ve bilinci olmayan bazı yönetmelikçi takımının aldırış etmediği bir sözle bitirelim : “Türk dilinin kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğe kavuşması için bütün devlet kurumlarımızın dikkatli ve ilgili olmasını isteriz.” ( Atatürk, Ankara, 1932. )

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Ozan Aydın;

Çok doğru söylüyorsunuz. Bu nasıl da benim aklıma gelmedi? Buradaki asıl yanlışlık CANKURTARAN'ın silinip AMBULANS yazılması değil, KIZIL AY'ın kazınıp KIZIL HAÇ yapılmamasıdır. Hey kuru dallara can veren Allah'ım...

Sayın Ozan Aydın, ne dersiniz? Bundan sonra göndereceğimiz tepki iletilerinin konusu bu olsun mu? "Kızıl ay yeterince anlaşılamaz ulu AB üyesi ülkelerince. Bunu kızıl haçla değiştirin" diyelim mi? Acaba gerçek niyetimizi anlarlar mı yoksa ciddiye alıp; "Hakget yaaaaaa, doğru söylüyorlar, en iyisi değiştirelim, kızıl haç olsun" mu derler? Korkarım ikincisi gerçekleşecek...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın çömez,

Sakın ola ki böyle bir yolu seçmeyiniz. Bunlar ufacık bir fırsatı dahi kendi kirli emellerine yüzsüzce alet etmekten çekinmezler. Bizlerin yollayacağı bir iki kınama iletisini, sonra bize karşı "- 70 milyon insanımız böyle istiyor, Türk halkı aydındır, gelişmenin batıdan geçtiğini bilmektedir, ....falan.....filan... " gibi sözleri kullanarak bizleride kandırmaya çalışırlar.

Bunların ne kadar duyarsız olduklarını http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=854 adresindeki yazımda (kısaltmalar nedir, ne olmalıdır....) belirtmiştim. Bir zahmet okuyuverin (bkz. RC Kızılhaç (Red Cross) ve kızılay). Bunlar hazırlıklarını yapmış olup zamanını beklemektedirler sanırım. Bu kıvılcımı bizler ateşlemiş oluruz!

Dipyazı: Birileri çıkıp TDK'yi ayrı tutmaya çalışmasın, zira kurulduğundan bu güne (el aya gitti, şimdi uzayı keşfedip, insanları kolonlamaya çalışırken biz var olan hazır bekleyen, ancak Türk dünyasını ufak bir taramayla yüzbinlerce sözcüğümüzü bir sözlüğe koyamadık. 20-25 bin sözcüklü sözlüğümüzle sanki marifetmiş gibi övünüyoruz) yaptığı çalışmalara bakıldığında bir hiç olduğu görülecektir. Hiçbir netice vermeyen bol bol seminer, konferanstan başka. Hani bir söz vardır '-Körlen sağırlar birbirini ağırlar'. Pratikte dilime ne getirmiştir? bence hiçbir şey. Yanılmak insana hastır. İnşallah ben de yanılıyorumdur.

Saygılarımla.

En son Ertuğrul ÖLCE tarafından Cmt Ksm14, 2015 15:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
UTANIYORUM....

Böyle kişiler tarafından yönetildiğimi bilmek bana büyük işkence geliyor.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömez, bunlar yergiden, iğneleyici anlatımdan da anlamaz. Sayın ertol'un yazdıkları doğru. Bu yönde beklentimiz olduğunu düşünecek kadar akılları bir karış havada. Biz asıl "ambulans" sözcüğü üzerinde yoğunlaşalım.

Bizi bilgilendirdiğiniz için tekrar teşekkürler. Saygılar.

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili arkadaşlar;

Az önce Samsun'daki aracın üzerindeki yazının CANKURTARAN olarak değiştirilmesini sağlayan eski Emniyet Müdürümüz Ahmet Tekin AKIN Beyle konuyu görüştük. Konuyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir yazı yazacağını söyleyerek bizlerin de basın yayın araçları aracılığıyla bu konuyu dile getirmemiz ricasında bulundu.

Aynı işlemi, şu an görev yeri olan Giresun'da da gerçekleştirdiğini, hatta Belediyeye ait aracın üzerinde bile artık CANKURTARAN yazdığını bildirdi. Üstelik TDK orada da bundan dolayı ödüllendirmiş kendilerini. Ben de bu sevinçle daha fazla duramadım ve konuyu sizinle de paylaşmak istedim.

Olayı basına taşımak bence de güzel bir düşünce. Bunu büyük gazetelerden başlayarak bütün basına yazmalı diye düşünüyorum. Bu konuda atılacak adımlar konusunda sizlerin de önerilerini ve katkılarını bekliyorum.

Böyle giderse CANKURTARAN konusu bizim için bir simge olacağa benziyor. Son olarak Manisa'da da (Malatya da olabilir emin değilim) böyle bir atılımın gerçekleştirildiğini duydum. Yurdumuzda başka örnekleri de var mıdır acaba?
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömez e-mek bağlantılarını bulabildiğim pek çok belediye başkanına ve valiye ileti göndererek bu olayı örnek gösterip konuya duyarlı davranmaları gerektiğini ve bu doğrultuda girişimde bulunmalarını rica ettim. Umarım zamanla bu uğraşımız meyvelerini verecektir.

Bildiriler: 45
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar size güzel bir haberim var. Haber kanallarını dolaşırken TGRTHABER' de bir kaza haberine rastladım. Sunucu kazayı anlatırken şöyle dedi:
"Yaralılar Cankurtaran ile hastaneye kaldırıldı."
Bir yandan kazaya üzlürken bir yandan da mutlu oldum.
Sevicimden bağırmışım.
Bizimkiler yüzüme kötü kötü baktılar.

Haklı haykırışımız duyuluyor, duyulacak.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder

CANKURTARAN gibi güzel bir sözcüğün üstünü çizip AMBULANS yazanları kınıyorum. Ya siz?

Lütfen hangisi daha bizden, daha güven verici, daha anlamlı?

"Yaralılar CANKURTARAN ile hastaneye götürüldü."

"Yaralılar AMBULANS ile hastaneye götürüldü."

Sağlık Bakanlığı ve ilgili herkesle yazışmaya başlayacağım. Terk istediğim 3-5 sözcükten oluşan desteğiniz ve paylaşımınız.

Saygılarımla

Tahsin MELAN

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Sağlık Bakanlığından:

7 Aralık 2006 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26369

AMBULANSLAR VE ACİL SAĞLIK ARAÇLARI İLE
AMBULANS HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

http://www.ekerambulans.com.tr/Y_07122006_1.pdf

Alıntıyla Cevap Gönder
"MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte yer alan;
a) Acil sağlık aracı: Can kurtarma amacıyla ihtiyaç duyulan personel ve malzemeyi en
hızlı şekilde ulaştırmak ve olay yerinde görev yapmak üzere hazırlanmış araçları, " ...

Koyu yeri bir daha yazayım "CAN KURTARMA AMACIYLA..." e be fennari kardeşim, "CANKURTARAN" değil midir onun adı? Ne dolandırıp duruyorsun sözü?!!
CANKURTARAN YAZMIŞLAR... DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN...
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
3. sayfa (Toplam 3 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2