Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
YANIT, UYMASAL, KONNEŞMEK, SIDA, SAVI
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
YANIT: Bünyan yöresinde düğün adetlerinde geçen "yanıt" sözcüğü, erkek evinin kız evine gönderdiği "kaynana bohçası"na karşı "yanıt bohçası" hazırlaması ile geleneklerimizde yerini buluyor. Karşılık vermek, cevap vermek anlamında bu geleneğin içinde yaşamıştır.
UYMASAL: -sel/-sal ekinin ilginç bir kullanımıdır. Uysal kelimesinin karşıtı olarak kullanılıyor ve "aksi, inat" anlamına geliyor. Kullanıldığı yöre: Bünyan /Kayseri
KONNEŞMEK: Bir araya gelmek, oturmak, sohbet etmek anlamına geliyor. Çağatay Türkçesinde de "kengeşmek" diye bir sözün de aynı anlama geldiğini öğrendim. Hatta Uygurlar meslis yerine "kengeş" adını veriyorlamış. Kelimenin kullanıldığı yöre: Bünyan /Kayseri
SIDA: Kaygı, tasa anlamlarına geliyor. Bunun fill biçimi de sıdalanmaktır.
Kullanıldığı yöre: Bünyan /Kayseri
SAVI: benzer, gibi anlamlarına kullanılan bir edattır. Örneğin "Hoca savı bir adam" dediklerinde hocaya benzer, hoca gibi demektir. Kullanıldığı yöre: Bünyan / Kayseri
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Akba? dostum.

Eline ve dima?yna sa?lyk.

Çok güzel deyimler yazmy?synyz.

Acaba sizin bölge, dd. Ortaanadolu bölgesi için bir yerel lehçe sözlü?ü temin etmemiz mümkün mü?

Saygylar

(dd.> kysaltma =daha do?rusu)

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn HOCALARIM. Sayyn ARKADA?LARIM.

Bilimsel bir çaly?maya katkysy olmasy gere?i

özellikle Orta Anadolu lehçelerini içeren bir sözcükler, deyimler ve kavramlar sözlü?ü veya kitaby temin etmek zorunlulu?u konumundayym.

Yardymcy olursanyz minnettar kalyrym.

Saygylarymla

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Kıymetli Dostum,
Maalesef böyle bir çalışma yok. Lakin bir zamanlar TDK'nın çıkarmış olduğu Derleme ve Tarama Sözlükleri var. Onları temin edersen çok iyi olur. Biri 10, diğeri 12 cilttir. Lakin ben onların da Türkçenin halk ağzındaki söz varlığını tam olarak ortaya koyduğunu düşünmüyorum. Eğer bu sayfalarda bir çığır açarsak, insanlar kelimelerimizdeki güzellikleri görürlerse belki halkımızın kelimelerini büyük bir sözlükte toplamak gibi düşüneceyi birilerinin akıl edeceğini düşünüyorum.
Teşekkür ediyorum, saygı ve sevgilerimle...
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
YANIT, UYMASAL, KONNEŞMEK, SIDA, SAVI
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2