Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
dıvrak
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Anamın sözlerinden biri de "dıvrak" kelimesidir. Ayrıca bunu fiil şeklini de kullanır: dıvramak.
dıvrak: çabuk hareket eden, aceleci, kıvrak gibi bir anlam içerir.
dıvramak fiilini ise, bazen kısalmak, zayıflamak olarak kullanır. Mesela:
Saçını kestirdiğin iyi olmuş, dıvramışsın der. Ya da bu eski kazağın üzerine olduğuna göre oldukça dıvramışsın gibi.
dıvrak ise şu tür sözlerde geçer:
Dıvrak bir adamsın, işi çabucak halletttin gibi.
Ben anamın bu sözünün DLT'de geçen "tawrak" kelimesi olduğunu düşünüyorum.
DLT'de "çabuk, acele, kıvrak, çalışkan, çabukluk" anlamlarına geldiği ifade edilen "tawrak" kelimesi demek ki anamın ağzında "dıvrak" olmuş.
İnşallah bu tür ifadelerle sizi bunaltmıyorumdur. Çünkü, hepimiz Anadolu insanıyız açık konuşmayı severiz. Burada "kendi çalıp kendi oynayan" durumuna düşmek istemem. Bunlar belki popüler konular değil ama benim için oldukça değerli. Lütfen olumlu ya da olumsuz bir şeyler yazınız.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Re: dıvrak
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Aman gurbanım olan Hocam. Bunaltmak ne demek. Siz burada has Türkçe kelime yazmaktan başka birşey yapmıyorsunuz ki! Sıkılan olacağını tahmin etmem, ilgi duymayan (oldukça yabancısı olduğu içindir) ne okumakla ne de cevap veya yorum yazmakla yükümlüdür.

Yazdıklarınız, benim de eli hayatında hiç kalem tutmamış rahmetli ninemden duyduğum ve malesef bugün unutulmaya yüz tutmuş Öztürkçe kelimelerdir.

Biz dışarıdan gelen eldili kelimelere karşılık bulmak için.......yırtıyoruz, halbuki bizde binlerce kullanımdan kaldırdığımız kelimeler var.

Laf aramızda, yazdığınız 'yumuş' kelimesinden yola çıkarak -yu/m/n hecesinden türeyen kelimeleri çıkarmaya başladım. 10 saat kadar çalıştım , daha bitmedi. Yakında tamamlayıp göndereceğim, bakalım dilimizde daha neler varmış neler.....

Aman siz devam edin. Bilhassa, halen kullanımda olan eski Öztükçe kelimeleri iletmeniz yararlı olacaktır.

Kolay gelsin, hayırlı Ramazanlar.

Bildiriler: 79
Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam ben söylemeden sayyn "Kederli" söylemi?. Bunaltmak ne demek? Ben kendi adyma söylüyorum ama eminim birçok ki?i hemfikirdir. Bence çok güzel bir i? yapyyorsunuz. Benim de en sevdi?im ?eylerden biridir bu gibi sözcükleri bulup çykarmak, ne var ki etrafymda buna uygun kimse yok. Bakmayyn yazdyklarynyza yorum yapmyyorum ama gerçekten hepsini özenle okuyorum, eminim ki di?er üye arkada?lar da öyle yapyyordur.

Çaly?malarynyzda ba?arylar dilerim.

Saygylar.
Kullanıcı kimliğini gösterElif Karakoç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Kıymetli Dostlarım,
Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bir anlık düştüğüm endişeden beni kurtardınız.
Hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar

http://www.sinanoglu.net/fikir_meydani/showthread.php?t=2242 bu köprüdeki konuda yerel sözcüklerimizi derleyip yaygynla?tyrmak için çaly?ma yapyyoruz.Katkynyzy bekleriz.
Kullanıcı kimliğini gösterTanrykut tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Re: dyvrak
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
S.Burhanettin AKBA? demiş ki:
Anamyn sözlerinden biri de "dyvrak" kelimesidir. Ayryca bunu fiil ?eklini de kullanyr: dyvramak.
dyvrak: çabuk hareket eden, aceleci, kyvrak gibi bir anlam içerir..

Hocam, Çukurovada bu kelime için

'gyvrak' veya 'kyvrak' kelimeleri kullanylyr.

Sizde de ayny anlamda kullanylyr de?il mi?

Kyvryk, kyvrak, kyskyvrak, kyvrym, kyvrymly, kyvyrmak vbg. türetimler de
'kyvrak' sözcü?ünden türetilmi?tir.

Selamlar

Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
kederli demiş ki:
Aman gurbanım olan Hocam. Bunaltmak ne demek. Siz burada has Türkçe kelime yazmaktan başka birşey yapmıyorsunuz ki! Sıkılan olacağını tahmin etmem, ilgi duymayan (oldukça yabancısı olduğu içindir) ne okumakla ne de cevap veya yorum yazmakla yükümlüdür.

Gayrı söze ne hacet.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
dıvrak
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2