Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Halılara verdiğimiz isimler
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Bünyan'da halılar iki değişik şekilde isimlendirilir:
1. Ölçülerine göre:
a) Yastık yüzü (ölçüsü değişken)
b) Minder (değişken)
c) Heybe (değişken)
d) Levha (değişken)
e) Çeyrek (90 * 130 cm)
f) Beşyüz (Seccade) (120 * 180 cm)
g) Altıyüz (Karyola) (150 * 240 cm)
h) Yediyüz (Kelle) (2 * 3 m)
ı) Bin (taban) (6 ila 12 m arası)
i) Sedir (saf) (değişken)

2. Modeline göre:
Laleli
Deve Boynu
Sarmaşık
Kirpikli
Anağra
Buğdaylı
Üzümlü
Şirvan
Buhara
Kazak
Rus Kazağı
Dolaplı
Hayat Ağacı
İnceçiçek
Simli
Tintik
Papatya
Güneşli
Hayali
Telekli
Konya Ladiği
Sivas Ladiği
Ferağan
Sinekli
Mihraplı
Sandıklı
Göbekli
Yürekli

En son S.Burhanettin AKBAŞ tarafından Pts Ekm31, 2005 13:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 25
Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle böyle bir siteyi hazırlayan , bilgileri ile destek olanlara, bu değerli bilgileri bizlerle paylaşanlara çok teşekkür ediyorum.İnsanlar geçmişine ve kültürüne sahip çıktıkça , diri tuttukça insanlık aleminde hep en üstlerde yer alır.Bu sözler her nekadar kalıplaşmışta olsa bence söylenmesi gereken sözler.Ben mesleğim gereği her nekadar edebiyatçı olmasamda benim de işimde insanlarla diyalogda ve yazışmalarda dil oldukça önemli.Hem öyle olmasada konuşmam ve davranışlarımla özüme bağlı kalıp geçmişimi unutmadım.Mesela artık bana değişik gelen bir deyim,kelimenin kökünü mereak ediyorum.Bazı kullanılan isimlerin kökeninde çok öncelere dayandığını ve söyleniş farkı var ama mananın aynı olması gibi.Daha yeni üye oldum ama bu siteden ve sizlerden çok şey kazanacağıma eminim.Yazımda imla hataları olduysa kusura bakmayın.Bende çevremde duyupta bilmek istediğim kelime ve deyimleri sizlere yazarak değerli fikirlerinizi alacağım.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Ne?e Hanym, ho? geldiniz. Bir alanda ihtisas yapmak ba?ka, gönüllü olmak ba?kadyr. Bizler gönüllüler ordusuyuz. Mesle?imiz ne olursa olsun, Türkçe hepimizin ana dili... Bu dile ilgi göstermek, bu dili sevmek hepimizin hakkydyr ve hepimize de ödevdir. O yüzden aramyza katylmanyz bizleri sevindirdi ve yazy?malara katylmanyzy bekliyoruz. Kelime çok yerinde olmayabilir ama "Dil Akademisi" gibi... Herkes birbirine bir ?eyler sunmakla görevli... Böylece bunlar dalga dalga topluma yayylmaly, diye dü?ünüyoruz. Ne dersiniz? Sa?lycakla kalynyz.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2